Nový čínský dinosaurus Qijianglong připomíná jeřáb

31.01.2015 - Stanislav Mihulka

Sauropodní dinosaurus Qijianglong ze svrchní jury měřil na délku 15 metrů a patřil k mamenchisauridům, dinosaurům s extrémně dlouhým krkem


Reklama

Nedávno objevený sauropodní dinosaurus Qijianglong měřil na délku kolem15 metrů a žil před 160 miliony let ve svrchní juře. Patří k mamenchisauridům, dinosaurům s extrémně dlouhým krkem, který u nich dosahoval až poloviny celkové délky těla. Většina sauropodů, včetně slavného apatosaura, měla krk zhruba o délce třetiny těla.

Krk qijianglonga byl nejspíš lehčí, než se zdá, díky dutým obratlům. Zároveň byl ale asi tuhý a dinosaurus s ním mnohem snadněji pohyboval nahoru a dolů. Podle všeho fungoval jako oživlý jeřáb, který namísto stavění domů sklízel listí a větve.

Reklama

  • Zdroj textu:

    UAlberta

  • Zdroj fotografií: Xing Lida / UAlberta

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907