Nový čínský dinosaurus Qijianglong připomíná jeřáb

31.01.2015 - Stanislav Mihulka

Sauropodní dinosaurus Qijianglong ze svrchní jury měřil na délku 15 metrů a patřil k mamenchisauridům, dinosaurům s extrémně dlouhým krkem


Reklama

Nedávno objevený sauropodní dinosaurus Qijianglong měřil na délku kolem15 metrů a žil před 160 miliony let ve svrchní juře. Patří k mamenchisauridům, dinosaurům s extrémně dlouhým krkem, který u nich dosahoval až poloviny celkové délky těla. Většina sauropodů, včetně slavného apatosaura, měla krk zhruba o délce třetiny těla.

Krk qijianglonga byl nejspíš lehčí, než se zdá, díky dutým obratlům. Zároveň byl ale asi tuhý a dinosaurus s ním mnohem snadněji pohyboval nahoru a dolů. Podle všeho fungoval jako oživlý jeřáb, který namísto stavění domů sklízel listí a větve.

Reklama

  • Zdroj textu:

    UAlberta

  • Zdroj fotografií: Xing Lida / UAlbertaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907