Nový čínský dinosaurus Qijianglong připomíná jeřáb

31.01.2015 - Stanislav Mihulka

Sauropodní dinosaurus Qijianglong ze svrchní jury měřil na délku 15 metrů a patřil k mamenchisauridům, dinosaurům s extrémně dlouhým krkem


Reklama

Nedávno objevený sauropodní dinosaurus Qijianglong měřil na délku kolem15 metrů a žil před 160 miliony let ve svrchní juře. Patří k mamenchisauridům, dinosaurům s extrémně dlouhým krkem, který u nich dosahoval až poloviny celkové délky těla. Většina sauropodů, včetně slavného apatosaura, měla krk zhruba o délce třetiny těla.

Krk qijianglonga byl nejspíš lehčí, než se zdá, díky dutým obratlům. Zároveň byl ale asi tuhý a dinosaurus s ním mnohem snadněji pohyboval nahoru a dolů. Podle všeho fungoval jako oživlý jeřáb, který namísto stavění domů sklízel listí a větve.

  • Zdroj textu:

    UAlberta

  • Zdroj fotografií: Xing Lida / UAlberta

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V mělkých tůních a loužích na jihu Afriky se letos namnožily sinice. Pro zhruba 330 slonů to bylo fatální.

Věda

Kosmická loď Crew Dragon přepsala historii – stala se prvním soukromým plavidlem, které vyneslo na Mezinárodní vesmírnou stanici astronauty. Šlo o dosavadní vrchol Muskovy kariéry.

Zajímavosti

Vídeňské setkání Vladislava Jagellonského s císařem Maxmiliánem

Historie

Umělecké ztvárnění dvojhvězdy Sirius A a B. Jasnost této nejzářivější hvězdy noční oblohy se bude příštích 60 tisíc let ještě zvyšovat.

Vesmír

 Mi-28 při odpalu klamných cílů, které mají zmást tepelně naváděné rakety

Válka

Letecký most do Západního Berlína - americký letoun se chystá přistát na letišti Tempelhof, snímek z období blokády města z roku 1948.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907