Nový čínský dinosaurus Qijianglong připomíná jeřáb

31.01.2015 - Stanislav Mihulka

Sauropodní dinosaurus Qijianglong ze svrchní jury měřil na délku 15 metrů a patřil k mamenchisauridům, dinosaurům s extrémně dlouhým krkem


Reklama

Nedávno objevený sauropodní dinosaurus Qijianglong měřil na délku kolem15 metrů a žil před 160 miliony let ve svrchní juře. Patří k mamenchisauridům, dinosaurům s extrémně dlouhým krkem, který u nich dosahoval až poloviny celkové délky těla. Většina sauropodů, včetně slavného apatosaura, měla krk zhruba o délce třetiny těla.

Krk qijianglonga byl nejspíš lehčí, než se zdá, díky dutým obratlům. Zároveň byl ale asi tuhý a dinosaurus s ním mnohem snadněji pohyboval nahoru a dolů. Podle všeho fungoval jako oživlý jeřáb, který namísto stavění domů sklízel listí a větve.

Reklama

  • Zdroj textu:

    UAlberta

  • Zdroj fotografií: Xing Lida / UAlberta

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907