Rafinovaná aloe: Vytrvalý obyvatel duhové Afriky

01.09.2013 - Miloš a Kateřina Motani


Reklama

Na severozápadě Jihoafrické republiky se rozkládá poušť Kalahari, která se táhne daleko na sever do Namibie a Botswany. Je pro ni typická červeně zbarvená země a nízké pásy písečných dun zarostlých suchou trávou. Kromě různých druhů akácií tady roste velmi impozantní endemický druh stromové aloe – aloe rozsochatá (Aloe dichotoma). Díky své stavbě, tlusté kůře, kožovitým listům a rafinovanému kořenovému systému snáší velmi dobře velká vedra a suché podnebí. Dává přednost písčitému podkladu a kamenitým svahům. Většinou roste jednotlivě nebo v malých skupinkách, výjimečně vytváří rozsáhlejší a hustější „lesní“ porosty. Aloe rozsochatá roste velmi pomalu. Teprve po dvaceti letech růstu vyraší ze vzpřímeného, zpočátku stříbřitého kmene první vidlicovité větve. Dorůstá výšky až osmi metrů. Obvod kmene vzrostlých aloí měří na bázi v průměru jeden metr. V červnu a červenci kvete zářivě žlutými květy. Úplně poprvé vykvétá ve věku dvaceti až třiceti let. Podle odhadu se může tato aloe dožít věku až 400 let.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Miloš a Kateřina Motani

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nikdy nekombinujte víc analgetik dohromady a nepolykejte další tabletu dřív než v povoleném odstupu.

Zajímavosti

Kněžna Jekatěrina Dašková byla blízkou přítelkyní carevny Kateřiny II. Veliké. Měla významnou roli při palácovém převratu v roce 1762, díky němuž Kateřina II. nastoupila na trůn.

Historie

Německý ovčák je známý svojí věrností, inteligencí a vyrovnaností. Intenzivní šlechtění ale vedlo k jeho značnému zatížení genetickými chorobami.

Věda
Vesmír

Jeden ze Západofríských ostrovů Ameland. Za odlivu je možné k němu dojít suchou nohou z pět kilometrů vzdáleného pobřeží Waddenzee.

Cestování

Německý člun S 204 se v květnu 1945 vzdává v britském přístavu Felixstowe.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907