Rafinovaná aloe: Vytrvalý obyvatel duhové Afriky

01.09.2013 - Miloš a Kateřina Motani


Reklama

Na severozápadě Jihoafrické republiky se rozkládá poušť Kalahari, která se táhne daleko na sever do Namibie a Botswany. Je pro ni typická červeně zbarvená země a nízké pásy písečných dun zarostlých suchou trávou. Kromě různých druhů akácií tady roste velmi impozantní endemický druh stromové aloe – aloe rozsochatá (Aloe dichotoma). Díky své stavbě, tlusté kůře, kožovitým listům a rafinovanému kořenovému systému snáší velmi dobře velká vedra a suché podnebí. Dává přednost písčitému podkladu a kamenitým svahům. Většinou roste jednotlivě nebo v malých skupinkách, výjimečně vytváří rozsáhlejší a hustější „lesní“ porosty. Aloe rozsochatá roste velmi pomalu. Teprve po dvaceti letech růstu vyraší ze vzpřímeného, zpočátku stříbřitého kmene první vidlicovité větve. Dorůstá výšky až osmi metrů. Obvod kmene vzrostlých aloí měří na bázi v průměru jeden metr. V červnu a červenci kvete zářivě žlutými květy. Úplně poprvé vykvétá ve věku dvaceti až třiceti let. Podle odhadu se může tato aloe dožít věku až 400 let.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Miloš a Kateřina Motani

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Obyvatelé španělské vesnice San Bartolomé de Pinares se při příležitosti svátku svatého Antonína scházejí k velké podívané: jezdci na koních přeskakují za zvuku bubnů a jiných nástrojů hořící hranice.

Revue

Během tzv. Maunderova minima se na Slunci neobjevovaly téměř žádné skvrny.

Vesmír

Otrlí vojáci třicetileté války, zběhové, psanci... Stačilo mít trochu štěstí, chladnokrevnosti a odvahy a už ve vás ostatní viděli fexty...

Historie

Čertova studánka na Vyhlídce u Smržovky.

Příroda

Mrtví alkouni na jaře 2016, poblíž Homeru na Aljašce.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907