Rafinovaná aloe: Vytrvalý obyvatel duhové Afriky

01.09.2013 - Miloš a Kateřina Motani


Reklama

Na severozápadě Jihoafrické republiky se rozkládá poušť Kalahari, která se táhne daleko na sever do Namibie a Botswany. Je pro ni typická červeně zbarvená země a nízké pásy písečných dun zarostlých suchou trávou. Kromě různých druhů akácií tady roste velmi impozantní endemický druh stromové aloe – aloe rozsochatá (Aloe dichotoma). Díky své stavbě, tlusté kůře, kožovitým listům a rafinovanému kořenovému systému snáší velmi dobře velká vedra a suché podnebí. Dává přednost písčitému podkladu a kamenitým svahům. Většinou roste jednotlivě nebo v malých skupinkách, výjimečně vytváří rozsáhlejší a hustější „lesní“ porosty. Aloe rozsochatá roste velmi pomalu. Teprve po dvaceti letech růstu vyraší ze vzpřímeného, zpočátku stříbřitého kmene první vidlicovité větve. Dorůstá výšky až osmi metrů. Obvod kmene vzrostlých aloí měří na bázi v průměru jeden metr. V červnu a červenci kvete zářivě žlutými květy. Úplně poprvé vykvétá ve věku dvaceti až třiceti let. Podle odhadu se může tato aloe dožít věku až 400 let.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Miloš a Kateřina Motani

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Zajímavosti

Současný prototyp zpracuje 100 kg plastů za hodinu a vyrobí z nich 100 litrů ropy. V rafinerii následně ze syntetické ropy vznikají benzin, nafta a polymery.

Zajímavosti
Historie

Snímek malé části oblohy zachycuje několik tisíc galaxií

Vesmír

Pocházejí zabavené sloní kly z nedávno uloveného zvířete? Na to dá odpověď metoda zjišťující množství radiouhlíku v dané tkáni.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907