Australské pobřeží: Zelený ráj na okraji pouště

25.05.2013 - Marek Telička

<p>Nejznámější a zároveň nejrozsáhlejší skalní sídlo v Mesa Verde se jmenuje Cliff Palace neboli „útesový palác“</p>

Nejznámější a zároveň nejrozsáhlejší skalní sídlo v Mesa Verde se jmenuje Cliff Palace neboli „útesový palác“


Reklama

Austrálie je nejmenším kontinentem, ale šestým největším státem na světě, kde na ploše více než 7,5 milionů kilometrů čtverečních žije jen asi 20,5 milionů lidí. Hodně zjednodušeně by se tedy mohlo zdát, že každý Australan má svou usedlost a kolem ní neuvěřitelné spousty volného prostoru, protože hustota obydlení je pouhých 2,7 obyvatele na kilometr čtvereční. Je ovšem potřeba uvědomit si, že 85 % obyvatel Austrálie (a toto číslo stále roste) žije v 50kilometrovém pobřežním pásmu. Většina z těchto lidí navíc bydlí ve velkých australských městech, která se vyskytují téměř výhradně v blízkosti mořského břehu. Největší koncentrace obyvatel je podél východního a jihovýchodního pobřeží.

Vzhledem k tomu, že vnitrozemí šestého světadílu je z valné části pouštního a polopouštního charakteru a 40 % celkové plochy země je pokryto pískovými dunami, se výše uvedeným faktům asi jen málokdo podiví. Tím spíše, když dodáme, že Austrálie je nejen nejmenším, ale také nejsušším obydleným kontinentem s nejmenším množstvím úrodné půdy. Do zelených pobřežních pásů se tedy stahují nejen zemědělci, ale i všichni ostatní, kteří o vnitrozemské pouštní klima nestojí.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Zajímavosti

Kynutý houskový knedlík, jedna z klasických českých příloh k masu a omáčkám.

Historie

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907