Australské pobřeží: Zelený ráj na okraji pouště

25.05.2013 - Marek Telička

<p>Nejznámější a zároveň nejrozsáhlejší skalní sídlo v Mesa Verde se jmenuje Cliff Palace neboli „útesový palác“</p>

Nejznámější a zároveň nejrozsáhlejší skalní sídlo v Mesa Verde se jmenuje Cliff Palace neboli „útesový palác“


Reklama

Austrálie je nejmenším kontinentem, ale šestým největším státem na světě, kde na ploše více než 7,5 milionů kilometrů čtverečních žije jen asi 20,5 milionů lidí. Hodně zjednodušeně by se tedy mohlo zdát, že každý Australan má svou usedlost a kolem ní neuvěřitelné spousty volného prostoru, protože hustota obydlení je pouhých 2,7 obyvatele na kilometr čtvereční. Je ovšem potřeba uvědomit si, že 85 % obyvatel Austrálie (a toto číslo stále roste) žije v 50kilometrovém pobřežním pásmu. Většina z těchto lidí navíc bydlí ve velkých australských městech, která se vyskytují téměř výhradně v blízkosti mořského břehu. Největší koncentrace obyvatel je podél východního a jihovýchodního pobřeží.

Vzhledem k tomu, že vnitrozemí šestého světadílu je z valné části pouštního a polopouštního charakteru a 40 % celkové plochy země je pokryto pískovými dunami, se výše uvedeným faktům asi jen málokdo podiví. Tím spíše, když dodáme, že Austrálie je nejen nejmenším, ale také nejsušším obydleným kontinentem s nejmenším množstvím úrodné půdy. Do zelených pobřežních pásů se tedy stahují nejen zemědělci, ale i všichni ostatní, kteří o vnitrozemské pouštní klima nestojí.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907