Austrálie je nejmenším kontinentem, ale šestým největším státem na světě, kde na ploše více než 7,5 milionů kilometrů čtverečních žije jen asi 20,5 milionů lidí. Hodně zjednodušeně by se tedy mohlo zdát, že každý Australan má svou usedlost a kolem ní neuvěřitelné spousty volného prostoru, protože hustota obydlení je pouhých 2,7 obyvatele na kilometr čtvereční. Je ovšem potřeba uvědomit si, že 85 % obyvatel Austrálie (a toto číslo stále roste) žije v 50kilometrovém pobřežním pásmu. Většina z těchto lidí navíc bydlí ve velkých australských městech, která se vyskytují téměř výhradně v blízkosti mořského břehu. Největší koncentrace obyvatel je podél východního a jihovýchodního pobřeží.
Vzhledem k tomu, že vnitrozemí šestého světadílu je z valné části pouštního a polopouštního charakteru a 40 % celkové plochy země je pokryto pískovými dunami, se výše uvedeným faktům asi jen málokdo podiví. Tím spíše, když dodáme, že Austrálie je nejen nejmenším, ale také nejsušším obydleným kontinentem s nejmenším množstvím úrodné půdy. Do zelených pobřežních pásů se tedy stahují nejen zemědělci, ale i všichni ostatní, kteří o vnitrozemské pouštní klima nestojí.
PřírodaPro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScott, CC BY-SA 4.0)