Soukromá raketa Antares explodovala při nočním startu k ISS

29.10.2014 - Martin Reichman


Reklama

Soukromá americká raketa Antares v noci na dnešek explodovala několik sekund po svém startu. Raketa měla do vesmíru vynést loď Cygnus s nákladem pro ISS.

Raketa Antares patřící soukromé společnosti Orbital Sciences se podle NASA odpoutala od země v 6:22 místního času (23:22 středoevropského času), ale o šest sekund později z neznámých příčin explodovala a zřítila se. Podle NASA si neštěstí nevyžádalo mrtvé, ani zraněné – raketa Antares byla bezpilotní a ani na základně k žádným zraněním nedošlo.

Antares měla původně odstartovat již v pondělí, start byl ale odložen kvůli lodi, která se nedopatřením objevila v Atlantiku nedaleko kosmodromu. Mělo jít celkem o třetí zásobovací let lodi Cygnus k ISS. Cygnus měla na palubě 2,3 tuny nákladu, čítajícího vědecký materiál a potraviny pro Mezinárodní vesmírnou stanici. Podle zatím nepotvrzených informací mělo být součástí dodávky i nespecifikované kryptografické zařízení, v okolí místa havárie proto nyní panují přísná bezpečnostní opatření.

Reklama

  • Zdroj textu:

    YouTube

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907