Raketa Falcon 9, která mířila k ISS, explodovala 2 minuty po svém startu

29.06.2015 - Martin Reichman


Reklama

Raketa Falcon 9, nesoucí zásobovací loď Dragon k ISS, explodovala 2 minuty po svém startu. Příčiny havárie zatím nejsou známé. Majitel společnosti SpaceX uvedl, že k incidentu došlo těsně před odpojením prvního stupně rakety s tím, že v okamžiku havárie raketa vykazovala přetlak v nádržích. Jisté zatím není ani to, zda šlo o samovolnou explozi, nebo o bezpečnostní autodestrukci.

Třetí havárie v posledním roce

Za posledních osm měsíců šlo již o třetí podobnou havárii – na konci října explodovala krátce po startu raketa Antares, minulý měsíc se vymkla kontrole ruská zásobovací loď Progress 59. Pro SpaceX se jedná o první podobný problém. Společnost SpaceX má s NASA uzavřenou smlouvu na 12 zásobovacích misí, přičemž včerejší neúspěšný start byl v pořadí sedmou misí. Předchozích šest startů proběhlo bez problému.

Zásobovací loď Dragon nesla k ISS 1 800 kilogramů zásob a vědeckých experimentů. Podle ředitele NASA, Charlese Boldena, nepředstavuje včerejší havárie pro ISS žádné ohrožení a posádka má dostatek zásob na několik následujících měsíců.

Reklama

  • Zdroj textu:

    YouTube, SpaceX

  • Zdroj fotografií: YouTube, SpaceX

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907