Raketoplán americké armády XS-1 by mohl létat do vesmíru každý den

07.05.2014 - Petr Broža

Americká agentura DARPA plánuje jako jeden z projektů raketoplán, který by vynášel náklad na nízkou orbitu Země jen za pět milionů dolarů. První let by se mohl uskutečnit v roce 2018


Reklama

Agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) chce v letech 2015 až 2018 utratit za vesmírný program zhruba 800 milionů dolarů, což je o 130 milionů více, než byly plány z loňského roku.

DARPA obecně podporuje projekty, který by mohly mít někdy nějaký užitek zejména pro armádu – některé se uskuteční, některé skončí ve fázi myšlenky, jiné se nepodaří dokončit ať už kvůli financím nebo kvůli technickým obtížím.

Jedním z projektů, s nímž chce DARPA příští rok začít, je XS-1, koncept raketoplánu, který by mohl letět do vesmíru na nízkou orbitu Země až desetkrát během deseti dnů. Cena za jeden let by se pohybovala okolo pod pěti miliony dolary. Pro srovnání, SpaceX vynáší náklad k ISS za 60 milionů. Na tento projekt hodná DARPA vynaložit v roce 2015 celkem 27 milionů dolarů a už letos dostane deset milionů.

Tip: Americká armáda chce umisťovat družice do vesmíru z letadla F15

„Technologie, které by mohly být z XS-1 odvozeny, by mohly zlevnit a zefektivnit vynášení nákladů a případně i astronautů do vesmíru,“ píše se v dokumentu z roku 2013, kdy byl projekt poprvé představen. „Z dlouhodobého hlediska by byl XS-1 přínosem nejen pro vládní a komeční sféru v oblasti letů do vesmíru, ale i v oblasti hypersonických letadel.“

Agentura doufá, že příští rok vybere výrobce raketoplánu, který by měl vytvořit finální vzhled a vlastnosti letounu. První let by se mohl uskutečnost v roce 2018.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: DARPA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkově téměř šedesát metrů vysoký obrys nahého muže s kyjem se nachází na svahu nedaleko obce Cerne Abbas, v jihoanglickém hrabství Dorset.

Zajímavosti
Vesmír
Historie

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda
Věda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907