Raketoplán Enterprise přistál v New Yorku

06.07.2012 - Tomáš Přibyl

<p>V současné době vlastní Hitlerovu limuzínu jistý nejmenovaný ruský miliardář, který ji v roce 2009 koupil za 5,5 milionu eur</p>

V současné době vlastní Hitlerovu limuzínu jistý nejmenovaný ruský miliardář, který ji v roce 2009 koupil za 5,5 milionu eur


Reklama

Bylo to velké překvapení, když loni administrátor NASA Charles Bolden oznámil, že raketoplán Enterprise najde svůj nový domov v New Yorku: město totiž nemělo s programem raketoplánů nic společného. Mohlo ale nabídnout něco jiného: nespočetné milióny návštěvníků.

A je pravdou, že už samotný příjezd do New Yorku představoval velkolepou podívanou. A to navzdory skutečnosti, že ze všech vyřazených raketoplánů je Enterprise (relativně) nejméně zajímavý: nikdy se nepodíval na oběžnou dráhu. Ovšem nechybělo mnoho a všechno bylo jinak.

Raketoplán se měl jmenovat Constitution (Ústava). Kampaň fanoušků Star Treku ale vedla k tomu, že raketoplán nakonec dostal jméno Enterprise. Počítalo se přitom s tím, že po provedení pozemních testů bude Enterprise přebudován na plnohodnotný raketoplán. Jenže zkoušky ukázaly, že některé části konstrukce raketoplánu by se musely radikálně přepracovat: u rozestavěných strojů to problém nebyl, ale u hotového Enterprise ano. Nakonec bylo jednodušší ponechat Enterprise trvale na zemi.

Stroj absolvoval v roce 1977 sérii zkušebních letů v atmosféře – a i v následujících letech zajišťovat technickou podporu ostatním raketoplánům. Když v roce 2003 havarovala Columbia, inženýři stříleli kusy pěnové izolace na křídlo Enterprise ve snaze zjistit, co se během startu mohlo stát.

Tyto „jizvy“ jsou na křídle dodnes vidět. Přesvědčit se o tom můžete právě v novém domově raketoplánu – na palubě letadlové lodi Intrepid kotvící v New Yorku.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907