Přes všechny snahy zdůvodnit vývoj V-2 snahou o dobytí vesmíru šlo o zbraň. A jako jediná zbraň v historii lidstva má na svědomí více mrtvých ve výrobě než v operačním nasazení
Aniž by to Goddard tušil, jeho práce byla bedlivě sledována v tehdejším Německu. A to jistým Wernherem von Braunem, kterého myšlenka raketových letů uchvátila natolik, že se v její oblasti pustil do experimentování.
Seriál: Goddardova raketa, první s kapalinovým pohonem
Avšak jedinou možností, jak získat potřebné finanční prostředky v nacistickém Německu, bylo nabídnout raketu jako vojenskou zbraň. Výsledkem mnohaletého vývoje se stala raketa V-2 (s premiérou startu v roce 1942), dosahující úctyhodných rozměrů i výkonů: měla výšku 14 m, vzletovou hmotnost 13 t a dolet až 380 km. Bez nadsázky se dalo říct, že o takových raketách, jaké vyráběli Němci, specialisté ostatních zemí ani neuvažovali…
Fašistické Německo údajně investovalo do vývoje rakety V-2 více než Spojené státy do programu vývoje atomové bomby Manhattan. Z vojenského hlediska byla V-2 neskutečným plýtváním cenných zdrojů, kterých se navíc v průběhu těžkých válečných let nedostávalo. Kdyby byly tytéž peníze a zdroje vloženy třeba do tanků, mohli mít prý nacisté k dispozici 55 000 špičkových strojů Tiger.
Ať tak či onak, z práce nacistických vědců těžil po válce Sovětský svaz i Spojené státy a rakety V-2 se staly základním stavebním kamenem jejich vlastních programů. Na konci tohoto vývoje byly první umělé družice stejně jako první lidé ve vesmíru.
Tajemství vesmíru 11/2012
VědaKdyž si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, Tirthakanji, CC BY-SA 3.0 CZ)
VesmírPozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew Tilk, CC0)
HistorieAlbrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VálkaItalský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio Esercito, CC BY-SA 4.0)