Rakety, co změnily svět (2): V-2, základ pro americký i sovětský program

24.05.2014 - Tomáš Přibyl

Přes všechny snahy zdůvodnit vývoj V-2 snahou o dobytí vesmíru šlo o zbraň. A jako jediná zbraň v historii lidstva má na svědomí více mrtvých ve výrobě než v operačním nasazení


Reklama

Aniž by to Goddard tušil, jeho práce byla bedlivě sledována v tehdejším Německu. A to jistým Wernherem von Braunem, kterého myšlenka raketových letů uchvátila natolik, že se v její oblasti pustil do experimentování.

Seriál: Goddardova raketa, první s kapalinovým pohonem

Avšak jedinou možností, jak získat potřebné finanční prostředky v nacistickém Německu, bylo nabídnout raketu jako vojenskou zbraň. Výsledkem mnohaletého vývoje se stala raketa V-2 (s premiérou startu v roce 1942), dosahující úctyhodných rozměrů i výkonů: měla výšku 14 m, vzletovou hmotnost 13 t a dolet až 380 km. Bez nadsázky se dalo říct, že o takových raketách, jaké vyráběli Němci, specialisté ostatních zemí ani neuvažovali…

Fašistické Německo údajně investovalo do vývoje rakety V-2 více než Spojené státy do programu vývoje atomové bomby Manhattan. Z vojenského hlediska byla V-2 neskutečným plýtváním cenných zdrojů, kterých se navíc v průběhu těžkých válečných let nedostávalo. Kdyby byly tytéž peníze a zdroje vloženy třeba do tanků, mohli mít prý nacisté k dispozici 55 000 špičkových strojů Tiger.

Ať tak či onak, z práce nacistických vědců těžil po válce Sovětský svaz i Spojené státy a rakety V-2 se staly základním stavebním kamenem jejich vlastních programů. Na konci tohoto vývoje byly první umělé družice stejně jako první lidé ve vesmíru.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 11/2012

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Letecký snímek pahorku Navan Fort

Věda

Přivrácenou stranu Měsíce možná zpočátku silně zahřívala rozpálená Země. Nemohlo by jít o příčinu odlišného geologického vývoje obou jeho polokoulí?

Vesmír
Zajímavosti

Po vítězství u Kurska se Abdulin zúčastnil bojů u řeky Dněpr a koncem listopadu 1943 utrpěl u Znaměnky vážné zranění.

Válka

Ženské a mužské mozky se v průběhu orgasmu chovají téměř stejně. Skenování mozků pomocí pozitronové emisní tomografie (PET) a magnetické resonance (MR) ukázalo, že rozsáhlé oblasti mozkové kůry během orgasmu dočasně utlumí svou aktivitu.

Zajímavosti

Úchvatné barvy kolibříka žlutohrdlého (Chrysolampis mosquitus) vyniknou zejména při čelním pohledu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907