Rakety, co změnily svět (2): V-2, základ pro americký i sovětský program

24.05.2014 - Tomáš Přibyl

Přes všechny snahy zdůvodnit vývoj V-2 snahou o dobytí vesmíru šlo o zbraň. A jako jediná zbraň v historii lidstva má na svědomí více mrtvých ve výrobě než v operačním nasazení


Reklama

Aniž by to Goddard tušil, jeho práce byla bedlivě sledována v tehdejším Německu. A to jistým Wernherem von Braunem, kterého myšlenka raketových letů uchvátila natolik, že se v její oblasti pustil do experimentování.

Seriál: Goddardova raketa, první s kapalinovým pohonem

Avšak jedinou možností, jak získat potřebné finanční prostředky v nacistickém Německu, bylo nabídnout raketu jako vojenskou zbraň. Výsledkem mnohaletého vývoje se stala raketa V-2 (s premiérou startu v roce 1942), dosahující úctyhodných rozměrů i výkonů: měla výšku 14 m, vzletovou hmotnost 13 t a dolet až 380 km. Bez nadsázky se dalo říct, že o takových raketách, jaké vyráběli Němci, specialisté ostatních zemí ani neuvažovali…

Fašistické Německo údajně investovalo do vývoje rakety V-2 více než Spojené státy do programu vývoje atomové bomby Manhattan. Z vojenského hlediska byla V-2 neskutečným plýtváním cenných zdrojů, kterých se navíc v průběhu těžkých válečných let nedostávalo. Kdyby byly tytéž peníze a zdroje vloženy třeba do tanků, mohli mít prý nacisté k dispozici 55 000 špičkových strojů Tiger.

Ať tak či onak, z práce nacistických vědců těžil po válce Sovětský svaz i Spojené státy a rakety V-2 se staly základním stavebním kamenem jejich vlastních programů. Na konci tohoto vývoje byly první umělé družice stejně jako první lidé ve vesmíru.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 11/2012

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lidský mozek je tvarovatelný a my můžeme pomocí meditace hrát aktivní roli při jeho přetváření.

Zajímavosti

Mimořádně silná magnetosféra obří planety s vyznačenými dráhami velkých měsíců.

Vesmír

Egyptská technika tetování se zřejmě podobala té dnešní: Jehlou se pod kůži vnášelo barvivo na bázi uhlíku, pravděpodobně saze.

Zajímavosti

Dvojice houfnic ML-20, které jsou dnes součástí expozice v Petropavlovské pevnosti v Petrohradu

Válka

Nové fluoreskující štítky jsou bez problémů poživatelné.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907