Rakety, co změnily svět (3): Redstone, raketa pro první americkou družici

28.05.2014 - Tomáš Přibyl

Raketa Redstone vynesla v roce 1961 na suborbitální dráhu první americké astronauty; o několik let dříve se přitom stala základem nosiče první americké družice


Reklama

Projekt Redstone se začal rodit koncem 40. let. Silným katalyzátorem programu se stala rozbíhající se válka na Korejském poloostrově. Souběžně s prací na raketě Redstone rozjel konstruktér Wernher von Braun projekt Orbiter. Šlo o návrh úpravy rakety tak, aby byla schopna dopravit na oběžnou dráhu umělou družici.

Přestože americké ministerstvo obrany von Braunův návrh zamítlo, vyvíjel konstruktér kosmickou raketu dál. Původní rakety Loki nahradil patnácti zmenšenými motory pro rakety země–země Sergeant. Jedenáct z nich tvořilo druhý stupeň, tři třetí a jeden stupeň čtvrtý. Raketa byla vysoká 21,7 m, měla startovací hmotnost 29 t a teoreticky mohla nést 11kg družici.


Seriál Rakety, co změnily svět:


Zlom nastal po startech prvních sovětských Sputniků. Osmého listopadu 1957, pět dní po Sputniku 2, dostal von Braun souhlas k vypuštění satelitu na oběžnou dráhu. Raketa Redstone byla přejmenována na Juno 1 a nakonec po havárii nosiče Vanguard TV-3 v prosinci 1957 triumfovala 31. ledna 1958, když vynesla první americkou umělou družici Země.

V následujících devíti měsících odstartovala Juno 1 do vesmíru pětkrát: z toho však jen dva pokusy skončily vynesením družice. V roce 1959 vybrala NASA Redstone jako nosič pro pilotovaný projekt Mercury. Později se upravená raketa stala základem nosičů Saturn 1 a Saturn 1B a v této reinkarnované podobě létal Redstone až do roku 1975.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 11/2012

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V minulosti byly zaznamenány i případy, kdy matka dokázala zachránit svému dítěti život právě díky onomu nedefinovatelnému pocitu, který jí našeptával, že se dítě ocitlo v ohrožení. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907