Reklama


Rakety, co změnily svět (7): Saturn V, raketa, co vozila lidi na Měsíc

22.06.2014 - Tomáš Přibyl

Když prezident Kennedy oznámil plán USA dobýt Měsíc, potřebovala NASA silný nosič, který by tento cíl dokázal splnit


Reklama

Pokud nějaká raketa nemůže v našem seriálu chybět, pak je to americký obr Saturn V – raketa, jež se stala historicky nejsilnějším nosičem a byla vyrobena v patnácti exemplářích, přičemž dva nebyly nikdy použity a skončily jako muzejní exponáty. A především raketa, která umožnila lidem dobýt Měsíc.

Na výšku měřila 110,6 m včetně vynášeného nákladu a záchranné věžičky pro posádku a měla třístupňovou konstrukci. První stupeň spaloval kapalný kyslík a kerosin, druhý a třetí stupeň kapalný kyslík a vodík. Při startu vážila 3 039 t. Na nízkou oběžnou dráhu byla schopna dopravit 118 t nákladu v třístupňové verzi a 80 t ve verzi dvoustupňové.


Seriál Rakety, co změnily svět:


Od 1967 do 1973 vypustila NASA celkem třináct raket Saturn V bez toho, aby ztratila jednu jedinou. Apollo 6 a Apollo 13 měly sice poruchy motorů, palubní počítače to ale dokázaly eliminovat tím, že ostatní motory nechaly běžet déle.

Hlavní úlohou těchto raket bylo vynést kosmickou loď Apollo, která potom dopravila kosmonauty NASA na Měsíc. Tyto rakety též vynesly kosmickou stanici Skylab a byly plánovány i jako hlavní nosné rakety pro později zrušený program kosmických sond na Mars (Voyager). Tento projekt byl v roce 1976 nahrazen programem Viking.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 11/2012, Wikipedie

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lovci mamutů se vyhýbali studeným jeskyním – naopak si stavěli teplé domy, kde mohli chodit polonazí.

Zajímavosti

Jed vylučovaný ropuchou coloradskou, která dorůstá až do délky 19 centimetrů a živí se mimo jiné i malými hlodavci, způsobuje intenzivní psychedelické stavy.

Věda

Škola má být zábava

A pokud není, zábavná by měla být alespoň cesta do ní. Není pochyb, že mladí studenti z nejmenovaného místa v Súdánu si vzrušení na rozbitých silnicích užijí až až. Jedna z nejchudších zemí subsaharské Afriky přesto úspěšně bojuje s negramotností: za posledních deset let se podařilo do škol dostat o třetinu více dětí. Nyní dostane základní vzdělání alespoň 80 % z nich.

Revue

Ultrafialové ultra hluboké pole z roku 2014

Vesmír

Královský pár často navštěvoval místa poškozená bombardováním, tentokrát si však vzali Němci na mušku jejich palác.

Válka

Římský palác Farnese na dobové rytině. Takhle mohl vypadat, když si ho chodil prohlížet Ferdinand August na své druhé kavalírské cestě.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907