Rakety, co změnily svět (7): Saturn V, raketa, co vozila lidi na Měsíc

22.06.2014 - Tomáš Přibyl

Když prezident Kennedy oznámil plán USA dobýt Měsíc, potřebovala NASA silný nosič, který by tento cíl dokázal splnit


Reklama

Pokud nějaká raketa nemůže v našem seriálu chybět, pak je to americký obr Saturn V – raketa, jež se stala historicky nejsilnějším nosičem a byla vyrobena v patnácti exemplářích, přičemž dva nebyly nikdy použity a skončily jako muzejní exponáty. A především raketa, která umožnila lidem dobýt Měsíc.

Na výšku měřila 110,6 m včetně vynášeného nákladu a záchranné věžičky pro posádku a měla třístupňovou konstrukci. První stupeň spaloval kapalný kyslík a kerosin, druhý a třetí stupeň kapalný kyslík a vodík. Při startu vážila 3 039 t. Na nízkou oběžnou dráhu byla schopna dopravit 118 t nákladu v třístupňové verzi a 80 t ve verzi dvoustupňové.


Seriál Rakety, co změnily svět:


Od 1967 do 1973 vypustila NASA celkem třináct raket Saturn V bez toho, aby ztratila jednu jedinou. Apollo 6 a Apollo 13 měly sice poruchy motorů, palubní počítače to ale dokázaly eliminovat tím, že ostatní motory nechaly běžet déle.

Hlavní úlohou těchto raket bylo vynést kosmickou loď Apollo, která potom dopravila kosmonauty NASA na Měsíc. Tyto rakety též vynesly kosmickou stanici Skylab a byly plánovány i jako hlavní nosné rakety pro později zrušený program kosmických sond na Mars (Voyager). Tento projekt byl v roce 1976 nahrazen programem Viking.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 11/2012, Wikipedie

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Letecký most do Západního Berlína - americký letoun se chystá přistát na letišti Tempelhof, snímek z období blokády města z roku 1948.

Historie

Když se elektromobily nemohou nabíjet z rozvodné sítě, může energie jet za nimi – díky mobilním stanicím.

Věda

Planeta K2-315b je příliš horká na to, aby na ní mohl existovat život pozemského typu.

Vesmír

Istrijské městečko Motovun je samo o sobě krásným místem. Lanýže jsou jen jedním z dalších lákadel.

Zajímavosti

Plejtvákovec šedý dosahuje délky 12-15 metrů, přičemž zaznamenané maximum je 15,5 metru. Hmotnost se pohybuje v průměru mezi 25 a 28 tunami, maximum je 40 tun.

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907