Rakety, co změnily svět (9): Falcon, první soukromý vesmírný nosič

07.07.2014 - Tomáš Přibyl

Vývoj rakety Falcon 9 přišel na 300 milionů dolarů. NASA připustila, že kdyby ji vyvíjela „tradičním způsobem“, musela by investovat dvanáctkrát více


Reklama

Miliardář Elon Musk je úspěšný muž a technologický vizionář. Kromě jiného chtěl s týmem svých spolupracovníků vytvořit automatického robota, kterého by následně vyslal na planetu Mars. Do projektu byl připraven vložit dvacet milionů dolarů.

Jenže pak zjistil, že jen nákup nosné rakety by jej vyšel přinejmenším na desetinásobek této částky. Proto raději odložil projekt svého robota k ledu a vytvořil firmu SpaceX, která si dala za cíl radikálně snížit cenu za dopravu nákladů do vesmíru.

Nejprve vyvinula raketu Falcon 1, která však úspěšně startovala až napočtvrté. Ovšem silnější Falcon 9 ze své předchůdkyně maximálně těží – ze všech dosud realizovaných startů skončily všechny úspěchem! V říjnu 2012 dokázala raketa „ustát“ dokonce i dramatické selhání jednoho z devíti motorů prvního stupně a dopravila vynášený náklad – zásobovací loď Dragon pro ISS – na stanovenou dráhu.


Seriál Rakety, co změnily svět:


Cílem společnosti SpaceX je zajistit vícenásobnou použitelnost prvního i druhého stupně svých raket: ty by pak létaly téměř jen za cenu paliva a doprava kilogramu nákladu do vesmíru by nestála desítky tisíc dolarů jako v mnoha případech dnes, ale jen desítky nebo stovky dolarů – tedy sto- až tisícinásobně méně…

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 11/2012

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Současná podoba RMC v afghánských misích.

Válka

Káně rousná (Buteo lagopus) má rozpětí křídel až 140 cm a bělavější zbarvení než naše káně lesní (Buteo buteo).

Příroda

Obrazec dlouhý 37 metrů s jasně viditelnými liniemi o tloušťce mezi 30 a 40 centimetry představuje kočku s natočenou hlavou. Vědci jeho vznik datují do let 200 až 100 před naším letopočtem.

Zajímavosti

Ledovec Silvretta ve švýcarských Alpách. Odborníci odhadují, že do konce století zmizí 95 procent ze současných čtyř tisíc alpských ledovců.

Věda

Čingischán byl vůči nepřátelům nemilosrdný. Ti, kteří se vzdali, však mohli očekávat shovívavost.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907