Rakety na jaderný pohon: Proč se od nich ustoupilo?

18.04.2014 - Tomáš Přibyl

Jaderným motorem měl být vybaven Saturn 5, kterému by tak vzrostla jeho nosnost o padesát procent. Nakonec ale k reálnému nasazení nedošlo


Reklama

Princip atomového motoru je jednoduchý: pracovní médium (typicky se počítá s kapalným vodíkem) protéká aktivní zónou jaderného reaktoru, kde se ohřívá. Vysokou rychlostí (mnohem vyšší, než kdyby docházelo k jeho spalování) pak proudí z trysky.
Výhodou je jeho relativní jednoduchost a spolehlivost, nevýhodou pak skutečnost, že „spaliny“ jsou kvůli způsobu svého ohřívání radioaktivní. Proto se s atomovým motorem nikdy nepočítalo v nižších stupních raket, ale až v jejich stupních horních, nebo jako s meziplanetárními tahači.

Nakonec bez využití

V šedesátých letech takovýto motor pod názvem NERVA NASA vážně vyvíjela. Počítala s ním pro třetí stupeň obří rakety Saturn 5. Její výška by při instalaci motoru NERVA do třetího stupně vzrostla o dvacet metrů (na cca 130 metrů), ale nosnost by závěr narostla o padesát procent. Do vesmíru by tak dopravovala více než dvousettunové náklady!

Celý projekt myslela NASA velmi vážně: obří hangár VAB v Kennedyho kosmickém středisku byl záměrně vybudován tak, aby byl o několik desítek metrů vyšší, než kolik bylo potřeba pro základní verzi rakety Saturn 5. Chystal se tedy na její budoucí varianty.

Stejně tak nebyla postavena rampa 39C pro tyto rakety, byť se s ní vážně počítalo: byly provedeny jen veškeré přípravné práce a část zemních prací (na floridském kosmodromu dodnes existuje slepá odbočka ze štěrkové silnice Crawlerway pro obří transportéry, po níž se mělo jezdit právě na rampu 39C), ale tyto byly zastaveny do doby, než bude ujasněna finální konfigurace nosiče. Právě z 39C měly „atomové“ Saturny-5 vzlétat. A vedle hangáru VAB bylo rozestavěno zařízení, kde se měl třetí stupeň s motorem NERVA připravovat k letu.

Dokonce se uskutečnily vývojové testy motoru NERVA, ale další práce byly zastaveny poté, co se změnilo směrování americké kosmonautiky a bylo jasné, že pro podobný motor nebude využití.

Plusy: jednoduchá konstrukce
Minusy: radioaktivní spaliny

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 11/2012

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Islandský ledovcový vulkán Grímsvötn sbírá síly k dalšímu výbuchu. Čeká se do měsíce až do roka.

Věda

Setkání s fosou tváří v tvář je velmi vzácná událost. Sledování tohoto zvláštního výtvoru evoluce zblízka je pro zoologa vrcholným zážitkem.

Příroda

Novodobé pojetí rohatého boha plodnosti a stád Velese.

Zajímavosti

Nová zjištění vědců o trpasličí planetce Ceres, přináší nové otázky. Skrývá se pod jejím povrchem slaný oceán?

Vesmír
Revue

Carevna Alexandra Fjodorovna (sedící v křesle) se svými třemi nejstaršími dcerami v úborech zdravotních sester.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907