Rakousko muselo sklopit hlavu: Byl uzavřen Prešpurský mír

- Redakce 100+1 historie

26 . 12 . 1805

Reklama

Hřmot zbraní po bitvě u Slavkova sice utichl, ale císař František II. musel kalich hořkosti vypít až do dna. 26. prosince 1805 bylo Rakousko nuceno podepsat v Prešpurku nevýhodný mír.

TIP: Noc po Slavkově: Bitva skončila, ale o trapasy nebyla nouze!

V Primaciálním paláci se sešlo politické trio ve složení Johanna I. z Lichtenštejna a Ignácze Gyulaye coby rakouských diplomatů, a Charlese-Maurice de Talleyranda, brilantního státníka Napoleonova. Mírové podmínky přikazovaly Rakousku stáhnout se nejen z účasti na protifrancouzských válkách, ale rovněž ze svých italských a německých držav. Aby bylo ponížení kompletní, muselo navíc zaplatit Francii válečné reparace ve výši 40 milionů franků. Tehdy ale ještě císař František netušil, že o pět let později bude muset za mír s Napoleonem zaplatit mnohem vyšší cenu a dát mu za ženu svoji nejdražsí dceru.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907