Globální oteplování má svůj původ už u pravěkých civilizací

11.08.2013 - Zuzana Teličková

Nový výzkum vedený vědci z univerzity ve Virginii a Marylandu naznačuje, že globální oteplování odstartovaly již metody zemědělství používané před tisíci lety ranými civilizacemi

<p>Yasmin Elebyová (ve fialovém) nechtěla být ve čtyřiceti letech nezadaná, a tak si vzala sama sebe.</p>

Yasmin Elebyová (ve fialovém) nechtěla být ve čtyřiceti letech nezadaná, a tak si vzala sama sebe.


Reklama

Výpočty vědeckého týmu vedeného Williamem Ruddimanem dokázaly, že v současné době připadá na jednoho člověka o 90 procent méně půdy, než kolik připadalo na hlavu v období raných civilizací. Pro vypěstování malého množství plodin se tenkrát kácely či vypalovaly velké plochy, protože lesů bylo všude dost a lidé neměli důvod využít získanou půdu na maximum. Způsob hospodaření raných civilizací byl následovný: část lesa byla vymýcena a do půdy mezi mrtvé pařezy bylo zaseto obilí, které se pravidelně sklízelo. Jakmile byla půda vyčerpaná a úroda začala klesat, lidé se jednoduše přestěhovali o kus dál a vypálili další část lesa. Tímto způsobem zničili nejméně pětkrát více lesního porostu, než potřebovali k samotnému farmaření.

Až nárůst obyvatelstva donutil zemědělce k efektivnějšímu způsobu hospodaření, při kterém dokázali ze stejně velkého pole získat daleko větší množství plodin. Klimatické modely, které byly dosud vytvořeny, svalovaly vždy vinu za globální oteplení na průmyslovou revoluci. Podle Ruddimana však tyto modely nepočítaly s vývojem zemědělských metod, které byly z počátku vysoce nešetrné k životnímu prostředí. I při malém množství obyvatel tak zřejmě již před tisíci lety započaly velké změny, jež přinesly řadu ekologických problémů, se kterými zápolíme dodnes.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907