Řasy proti rakovině: Geneticky upravené rozsivky zabíjejí nádorové buňky

15.11.2015 - Stanislav Mihulka

Křemíkové schránky rozsivek se hodí na přepravu léků pro chemoterapii


Reklama

Rozsivky jsou řasy s krásnými schránkami tvořenými křemíkem. Kromě estetického zážitku nám mohou pomoct v boji proti rakovině.

Křemíkové schránky jsou velmi odolné a přitom je nejsou pro lidské tělo toxické. Nedávno si s nimi pohráli nanoinženýři a vytvořili z nich důmyslné transportéry léků pro cílenou chemoterapii.

Nejprve na povrch soudečkovitých schránek rozsivek Thalassiosira pseudonana navázali protilátky, které dovedou vyhledat a navázat se na buňky určitých nádorů. Pak rozsivky naplnili léky pro chemoterapii a vyzkoušeli je na buňkách v kultuře i na živých myší.

V obou případech se geneticky vylepšené rozsivky skvěle osvědčily a jako nastražené miny pozabíjely významnou část nádorových buněk. Zdravé buňky přitom ponechali netknuté.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: Gordon T. Taylor / Stony Brook University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907