Reflexní sprej (nejen) pro cyklisty: Zapomeňte na nevzhledné reflexní vesty

30.03.2015 - Martin Reichman


Reklama

Nejrůznější reflexní cyklodoplňky jsou takřka standardní výbavou většiny jízdních kol. Pravidlo – „vidět a být viděn“ – ale platí pro jak pro motoristy a cyklisty, tak i pro chodce. Zejména za snížené viditelnosti to platí dvojnásob. Řidiči, kteří zranili chodce nebo cyklistu, se často shodují v tom, že ho neviděli vůbec, nebo příliš pozdě.

Problém s nedostatečnou viditelností by mohl částečně vyřešit nový reflexní sprej LifePaint, vyvinutý inženýry Volva. Sprej, který je za běžných světelných podmínek neviditelný, se „rozsvítí“ pod světlomety aut. Tenká vrstva po nastříkání vydrží zhruba 10 dnů a kromě jízdních kol ji lze použít v podstatě na jakýkoli jiný povrch – na oblečení, batohy, boty nebo na dětské kočárky. Speciální sprej je zatím k mání v několika londýnských obchodech pro cyklisty. Pokud o něj kupující projeví zájem, plánuje Volvo sériovou výrobu. 

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907