Reflexní sprej (nejen) pro cyklisty: Zapomeňte na nevzhledné reflexní vesty

30.03.2015 - Martin Reichman


Reklama

Nejrůznější reflexní cyklodoplňky jsou takřka standardní výbavou většiny jízdních kol. Pravidlo – „vidět a být viděn“ – ale platí pro jak pro motoristy a cyklisty, tak i pro chodce. Zejména za snížené viditelnosti to platí dvojnásob. Řidiči, kteří zranili chodce nebo cyklistu, se často shodují v tom, že ho neviděli vůbec, nebo příliš pozdě.

Problém s nedostatečnou viditelností by mohl částečně vyřešit nový reflexní sprej LifePaint, vyvinutý inženýry Volva. Sprej, který je za běžných světelných podmínek neviditelný, se „rozsvítí“ pod světlomety aut. Tenká vrstva po nastříkání vydrží zhruba 10 dnů a kromě jízdních kol ji lze použít v podstatě na jakýkoli jiný povrch – na oblečení, batohy, boty nebo na dětské kočárky. Speciální sprej je zatím k mání v několika londýnských obchodech pro cyklisty. Pokud o něj kupující projeví zájem, plánuje Volvo sériovou výrobu. 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907