Řekne někdy chytrý telefon své majitelce, že je těhotná?

09.07.2015 - Stanislav Mihulka

Chytré telefony budou nejspíš ještě chytřejší, díky důmyslným senzorům


Reklama

Badatelé Hanoverského centra pro optické technologie (HOT) vyvinuli senzor pro chytré telefony, založený na optických vláknech a optickém fenoménu takzvané povrchové plazmonové rezonance. Jeho využití by mohlo být velmi široké, ve spoustě různých biomolekulárních testů, s nimiž lze sledovat stav cukrovky anebo třeba odhalit těhotenství.

Chytrý telefon vybavený takovým senzorem a šikovnou aplikací, která by poskytovala výsledky v reálném čase, by mohl testovat rozličné tělesné tekutiny, tedy krev, moč, sliny, pot nebo i dech. Aplikace by také mohla sežvýkat GPS data dotyčného telefonu a podle potřeby jeho majitele nasměrovat do lékárny, nemocnice anebo k lékaři, který je celkem blízko.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Optical Society of America, Optics Express

  • Zdroj fotografií: Kort Bremer, Hanover Centre for Optical Technologies

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907