Rekord překonán: Nejdražší Maserati na světě změnilo majitele

13.08.2013 - Jan Miklín

Vozy italské značky Maserati patří k legendám automobilového světa. Elegantní tvary, silné motory, blesková rychlost, to vše vyhání ceny nahoru. Nedávno byl prodán model 300S za rekordní čtyři miliony liber

<p><em>„Možná by bylo lepší, kdybych přišel s něčím, co mohou lidé používat bezpečně. Třeba se sekačkou na trávu,“</em> pronesl prý 93letý vynálezce nejslavnější útočné pušky krátce před svou smrtí.</p>

„Možná by bylo lepší, kdybych přišel s něčím, co mohou lidé používat bezpečně. Třeba se sekačkou na trávu,“ pronesl prý 93letý vynálezce nejslavnější útočné pušky krátce před svou smrtí.


Reklama

Maserati 300S rozhodně nepatřilo k žádným „masovkám“ – tohoto závodního modelu bylo mezi roky 1955 až 1958 vyrobeno pouhých osmadvacet kusů. Impulsem pro návrh „třístovky“ byl šampionát sportovních vozů, pořádaný organizací FIA poprvé v roce 1953. Vítězství Ferrari – odvěkého rivala automobilky – v prvním ročníku vyprovokovalo Maserati k odpovědi, kterou byl právě model 300S. Několik let zabralo testování a ladění motoru, jehož základem byl dosud nejsilnější, 2,5litrový šestiválec z modelu 250F. Jeho objem byl ale zvětšen na tři litry, což mu dalo výkon 260 koní a umožnilo autu dosáhnout až téměř 300kilometrové rychlosti.

První závodní sezóna roku 1955 však přes slibné parametry vozu příliš nevyšla, příčinou neúspěchů byla zejména nespolehlivost a „porodní“ problémy. Úpravy a vylepšení se plně vyplatili v následujícím roce, kdy trojice pilotů Stirling Moss, Jean Behra a Carroll Shelby zvítězili v závodě na 1000 km na okruhu v Nürburgringu a celkově získalo Maserati druhé místo právě za Ferrari.

Model z roku 1955 dosáhl dalšího rekordu minulý měsíc, když byl na Goodwoodském festivalu rychlosti prodán za rekordních 4 030 000 liber, v přepočtu tedy více jak sto dvacet milionů korun. Červený krasavec tak téměř zdvojnásobil částku, jakou kdy byl ochotný zaplatit nadšenec za vůz této značky.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907