Rekord v ohni a dýmu: Proudový truck s rychlostí 600 km/h

19.02.2014 - Jan Miklín

Jak dosáhnout s nákladním autem šestisetkilometrové rychlosti? Je to vlastně docela jednoduché: stačí na něj namontovat tři proudové motory a najít dostatečně dlouhou rovnou plochu


Reklama

O světový rychlostní rekord se přetahují dva stroje. Hawaiian Eagle vyrobil Ford v roce 1940 a později byl přestavěn a vybaven dvěma motory Rolls Royce Bristol Viper. V roce 1998 dosáhl rychlosti 655 km/h a dostal se na stránky Guinessovi knihy rekordů. O vozu sloužícím u havajských hasičů se s nadsázkou říká, že k požáru dojede v každém případě nejrychleji, někdy i dříve než zvuk jeho sirén.

Tři motory a 36 tisíc koňských sil

O něco novějšími stroji na poli superrychlých trucků jsou auta se značkou Shockwave. Výkonnější z nich je poháněn hned třemi tryskovými motory Pratt & Whitney J34-48, z nichž každý má tah až 15 kN, což dohromady dává 36 tisíc koňských sil! S takovou silou dosáhne třítunové auto rychlosti přes 650 km/h, kilometr ujede pod dvacet vteřin a deset vteřin od startu už uhání přes 500 km/h.

Pro tak velké rychlosti musel být truck – původně auto z roku 1985 – výrazně upraven. Na zemi jej drží přítlačné křídlo, nádrže obsahují poněkud více paliva – spotřeba v plném výkonu přesahuje 1 000 litrů na jeden kilometr. Pneumatiky jsou standardní výroby, ale oproti těm normálně používaným byly odlehčeny. Kromě kotoučových brzd na každém ze šesti kol slouží k zastavení stroje podobně jako u letadel brzdící padák.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Norimaki Synthesizer ve variantě pro digitální ochutnávání suši

Věda
Revue

Elisabeth na autoportrétu

Historie
Vesmír
Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907