Rekordní seskok z vodopádu: 58,8 metru rychlostí 123 kilometry v hodině

21.08.2015 - Martin Reichman


Reklama

Sedmadvacetiletý Laso Schaller je mistrem v canyoningu, tedy zdolávání kaňonů horských potoků a říček slaňováním ve směru jejich toku. Nyní se ale pustil do poněkud rychlejší disciplíny. Ve švýcarském Ticinu se rozhodl seskočit z vodopádu Cascata del Salto. Jeho rekordní seskok do vody hluboké 8 metrů měřil více, než kolik činí výška slavné věže v Pise – přesně 58,8 metru! V okamžiku nárazu na vodní hladinu letěl odvážný skokan rychlostí 123 kilometry v hodině. Seskok se neobešel úplně bez následků – tvrdý střet s vodní hladinou Laso odnesl lehce pohmožděným žebrem a pohmožděnou nohou.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počet sebevražd je stále vysoký

Věda

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír
Zajímavosti

Afgánská kvalita 

Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.

V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Vesmír

Sopranistka Jindřiška Rettigová (1813–1854).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907