Rekordní vysokorychlostní kamera zachytí bilion snímků za sekundu

01.05.2015 - Stanislav Mihulka

S novým zařízením bude možné studovat doposud nepoznané ultrarychlé jevy


Reklama

Když do krystalové mřížky vystřelí laserový pulz, tak se neklidné atomy mohou pohybovat mřížkou až jednou šestinou rychlosti světla, čili 50 tisíc kilometrů za sekundu. Jak něco takového vyfotit?

Japonští vědci vyvinuli novou ultrarychlou kameru, která zvládne rekordní 1 bilion snímků za sekundu. Zařízení nazvané STAMP (Sequentially Timed All-optical Mapping Photography) je asi tisíckrát rychlejší, než dnešní běžné vysokorychlostní kamery. Rychlost stávajících vysokorychlostních kamer omezují především jejich mechanické a elektronické součástky. Japonští vývojáři proto použili pouze optické součástky, které pracují nesmírně rychle.

S rekordní vysokorychlostní kamerou teď bude možné studovat celou škálu dříve nedosažitelných ultrarychlých jevů. Těšit se mohou odborníci na jadernou fúzi, materiáloví vědci studující fázové přechody různých materiálů nebo vědci studující jevy související s intenzivními elektromagnetickými poli. Možných využití nové vysokorychlostní kamery je prý ale spousta.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Optical Society of America, Nature Photonics

  • Zdroj fotografií: Keiichi Nakagawa / University of Tokyo

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907