Skafandr: Vesmírné brnění v ceně až dvanácti milionů dolarů

02.09.2014 - Martin Reichman

Zapojení soukromého sektoru v dobývání vesmíru je již celkem běžnou realitou, soukromé společnosti vyvíjí a staví rakety nebo vědecké přístroje. Soukromníci se ale podílejí i na vývoji nových typů skafandrů


Reklama

Vesmírný skafandr je v podstatě podobný středověkému brnění, musí svého nositele chránit a zároveň mu musí poskytnout dostatek pohodlí pro pohyb. Moderní skafandry jsou ale spíše kombinací oděvu a stroje. Renesance, jakou nyní pilotované lety do vesmíru zažívají, si proto žádá nové a lepší skafandry.

Skafandry na doma a na výlety

Skafandry existují ve dvojím provedení. První, s označením IVA (Intra-Vehicular Activity), jsou potřeba pouze při startech a při přistání. Stále důležitější jsou ale skafandry druhé kategorie, EVA (Extra-Vehicular Activity), které se používají pro výstupy do otevřeného prostoru.

S využitím se pochopitelně liší i nároky jaké jsou na skafandry kladeny. U IVA skafandrů je důležité, aby astronautům poskytly stabilní tlak, nejsou ale určeny k tomu, aby například vyrovnávaly teplotní rozdíly, a není u nich také tolik důležitý jejich mobilní komfort. Práce, které se v těchto skafandrech obvykle provádějí, totiž nejsou tak náročné na pohyb. IVA obleky tak lze přirovnat ke kyslíkovým maskám, které v letadlech vystřelí, když dojde k poklesu tlaku v kabině. IVA obleky také mohou být vybaveny nouzovými padáky a dalším vybavením pro nouzové přistání.

Skafandry EVA, určené pro pohyb ve volném vesmírném prostoru a pohybu po povrchu planet, jsou pochopitelně mnohem složitější. Používají se například během oprav ISS a je proto důležité, aby poskytovaly astronautům dokonalé bezpečí a zároveň jim umožňovaly pracovat ve složitých podmínkách. Jejich složitost se pochopitelně odráží i v ceně. Zatímco jeden IVA skafandr stojí přibližně 180 tisíc dolarů, dnešní EVA skafandr může stát i 12 milionů dolarů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907