Skafandr: Vesmírné brnění v ceně až dvanácti milionů dolarů

02.09.2014 - Martin Reichman

Zapojení soukromého sektoru v dobývání vesmíru je již celkem běžnou realitou, soukromé společnosti vyvíjí a staví rakety nebo vědecké přístroje. Soukromníci se ale podílejí i na vývoji nových typů skafandrů


Reklama

Vesmírný skafandr je v podstatě podobný středověkému brnění, musí svého nositele chránit a zároveň mu musí poskytnout dostatek pohodlí pro pohyb. Moderní skafandry jsou ale spíše kombinací oděvu a stroje. Renesance, jakou nyní pilotované lety do vesmíru zažívají, si proto žádá nové a lepší skafandry.

Skafandry na doma a na výlety

Skafandry existují ve dvojím provedení. První, s označením IVA (Intra-Vehicular Activity), jsou potřeba pouze při startech a při přistání. Stále důležitější jsou ale skafandry druhé kategorie, EVA (Extra-Vehicular Activity), které se používají pro výstupy do otevřeného prostoru.

S využitím se pochopitelně liší i nároky jaké jsou na skafandry kladeny. U IVA skafandrů je důležité, aby astronautům poskytly stabilní tlak, nejsou ale určeny k tomu, aby například vyrovnávaly teplotní rozdíly, a není u nich také tolik důležitý jejich mobilní komfort. Práce, které se v těchto skafandrech obvykle provádějí, totiž nejsou tak náročné na pohyb. IVA obleky tak lze přirovnat ke kyslíkovým maskám, které v letadlech vystřelí, když dojde k poklesu tlaku v kabině. IVA obleky také mohou být vybaveny nouzovými padáky a dalším vybavením pro nouzové přistání.

Skafandry EVA, určené pro pohyb ve volném vesmírném prostoru a pohybu po povrchu planet, jsou pochopitelně mnohem složitější. Používají se například během oprav ISS a je proto důležité, aby poskytovaly astronautům dokonalé bezpečí a zároveň jim umožňovaly pracovat ve složitých podmínkách. Jejich složitost se pochopitelně odráží i v ceně. Zatímco jeden IVA skafandr stojí přibližně 180 tisíc dolarů, dnešní EVA skafandr může stát i 12 milionů dolarů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907