Renesanční lékař Jan Jessenius

20.11.2015 - Jindřich Kačer

Porážka českých stavů v bitvě na Bílé hoře měla dramatickou dohru. Celkem 27 českých pánů se stalo obětmi krvavého divadla na Staroměstském náměstí. Mezi nimi byl také Jan Jessenius, aktér první veřejné pitvy v Praze

<p>Jessenius vydal o pitvě spis ve Wittenbergu s názvem <em>Johannis Jessenii á Jessen, Anatomiae Pragae, Anno MDC ab se solemniter administratatae historia (Jana Jesenského z Jasena historie o pitvě provedené v Praze roku 1600).</em></p>

Jessenius vydal o pitvě spis ve Wittenbergu s názvem Johannis Jessenii á Jessen, Anatomiae Pragae, Anno MDC ab se solemniter administratatae historia (Jana Jesenského z Jasena historie o pitvě provedené v Praze roku 1600).


Reklama

Jan Jessenius (1566–1621) pocházel z uherského zemanského rodu z obce Horní Jaseno, podle níž si také zvolil své příjmení. Narodil se však ve slezské Vratislavi, kde jeho nepříliš bohatá rodina sídlila. Studoval filozofii a medicínu na univerzitách ve Wittenbergu, Lipsku a hlavně na proslulé lékařské fakultě v Padově. Roku 1594 obdržel profesuru chirurgie a anatomie ve Wittenbergu, kde se později stal rektorem. Roku 1600 provedl první veřejnou pitvu v Praze, o které vydal tiskem i svůj záznam. Další dvě pitvy pak provedl v Praze roku 1605. O tři roky později se stal dvorským lékařem u císařova bratra a později císaře Matyáše. S ním se však rozešel, protože se vrátil k protireformační politice. 

Důsledky Bílé hory

V roce 1617 byl zvolen rektorem pražské univerzity, zejména z politických důvodů. Stal se jedním z hlavních diplomatů českých protestantských stavů. Proto byl také po bitvě na Bílé hoře zatčen a vyslýchán. Jan Jessenius marně spoléhal na své postavení lékaře i na své šlechtické přátele. Během pobytu ve vězení byl několikrát mučen.

Když ho pak 21. června 1621 čtvrtili s pomocí koní na Staroměstském náměstí (naštěstí až po usmrcení), mnoho lidí si mezi sebou povídalo, že si to jako jediný vlastně zaslouží. Za živa přece řezal mrtvé lidi, je to tedy spravedlivý boží trest.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Wikipedie

  • Zdroj fotografií: WikimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907