Astronomická družice Chandra byla na oběžnou dráhu kolem Země dopravena v nákladovém prostoru raketoplánu Columbia v rámci mise STS-93. Na rozdíl od HST není uzpůsobena pro průběžné opravy, protože obíhá kolem Země po velmi vzdálené orbitě s periodou delší než šedesát hodin.
Tato třetí ze čtyř velkých kosmických observatoří NASA umožnila astronomům zatím nejpodrobnější pohled do vesmíru v oblasti rentgenového záření. Observatoř slouží k pozorování jak blízkých komet, tak například vzdálených černých děr.
Kromě jiného získala Chandra přesvědčivé důkazy, které podporují teorii existence neviditelné látky, tzv. skryté hmoty. Ta tvoří podle předpokladu astronomů zhruba jednu čtvrtinu celkové hmoty vesmíru. Vědci rovněž využili observatoř ke studiu temné energie – exotické síly způsobující zvyšování rychlosti rozpínání vesmíru.
Tajemství vesmíru
ZajímavostiGeotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)
HistorieCo se císaři honilo hlavou, když se zrovna neholedbal úspěch a ztrátami nepřátel? (zdroj: Wikimedia Commons, Paul Delaroche (Royal Collection), CC0)
VědaPerleťová oblaka nad jižním Norskem, prosinec 2014. (foto: Wikimedia Commons, Honzach, CC BY-SA 4.0)