Revoluce v Číně: Komunisté povolili rodinám druhé dítě

02.11.2015 - Stanislav Mihulka

Čína přehodnocuje svoji demografickou politiku. Podle odborníků to je ale pomalu a pozdě


Reklama

Čína ve čtvrtek oznámila, že všem rodinám povolí druhé dítě. Znamená to významný posun v demografické politice jednoho dítěte, kterou v Číně uzákonili v roce 1979 ve snaze zabránit nekontrolovanému růstu populace.

Drastická a nepopulární politika vedla k narušení rovnováhy mezi pohlavími v Číně, častým potratům a také ke stárnutí pracovní síly. Je považována za nejtvrdší zásah komunistického režimu do rodinného života obyvatel Číny.

Poslední dobou dochází k postupnému uvolňování této politiky. Odborníci ale varují, že to nebude stačit. Čína má sice 1,4 miliardy obyvatel, ale plodnost v této zemi neustále klesá. I když ke změně politiky jednoho dítěte doopravdy dojde, tak prý nemůžeme čekat žádný dramatický baby boom.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Associated Press

  • Zdroj fotografií: Daniel Case / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, se stal první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa.

Zajímavosti

S větrem o závod

autor: Graeme Obree | model: Beastie

Beastie – anglicky „bestijka“ – je tzv. prone bike, tedy kolo, na němž se za jízdy leží břichem k zemi. Tento konkrétní model patří závodníkovi Graememu Obreemu, který si ho sám navrhl i sestavil a dál si k němu nechal vyrobit speciální aerodynamickou slupku s průčelím. S futuristicky vyhlížejícím strojem se pak v roce 2013 zúčastnil závodu World Human Powered Speed Championships v nevadské poušti, kde se mu povedlo zdolat rychlostní rekord v kategorii prone bike: Svoji Beastie „vybičoval“ k rychlosti 91,12 km/h. (foto: Profimedia)

Revue
Historie

Meganosorožec Paraceratherium linxiaense v krajině svrchního oligocénu.

Věda

Není neobvyklé, že například rypouši a tučňáci obývají stejné prostory.

Příroda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907