Revoluce v Číně: Komunisté povolili rodinám druhé dítě

02.11.2015 - Stanislav Mihulka

Čína přehodnocuje svoji demografickou politiku. Podle odborníků to je ale pomalu a pozdě


Reklama

Čína ve čtvrtek oznámila, že všem rodinám povolí druhé dítě. Znamená to významný posun v demografické politice jednoho dítěte, kterou v Číně uzákonili v roce 1979 ve snaze zabránit nekontrolovanému růstu populace.

Drastická a nepopulární politika vedla k narušení rovnováhy mezi pohlavími v Číně, častým potratům a také ke stárnutí pracovní síly. Je považována za nejtvrdší zásah komunistického režimu do rodinného života obyvatel Číny.

Poslední dobou dochází k postupnému uvolňování této politiky. Odborníci ale varují, že to nebude stačit. Čína má sice 1,4 miliardy obyvatel, ale plodnost v této zemi neustále klesá. I když ke změně politiky jednoho dítěte doopravdy dojde, tak prý nemůžeme čekat žádný dramatický baby boom.

  • Zdroj textu:

    Associated Press

  • Zdroj fotografií: Daniel Case / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zatímco maso delfínů se prodává za desetitisíce korun, cena živých vycvičených zvířat stoupá k milionu.

Zajímavosti

Palác vypadá velmi křehce a romanticky. Jsou tady ale i sloupy, které jsou zbarveny dočervena... Prý to je krev tady umučených!

Historie

Mlhovina v Andromedě

Galaxie M31 je od Země vzdálena 2,54 milionu světelných roků. V průměru měří 220 tisíc světelných let, tudíž je za dobrých podmínek viditelná jako mlhavý obláček v souhvězdí Andromedy – odtud používané označení „mlhovina v Andromedě“. Na základě nových poznatků bylo v roce 2010 potvrzeno, že M31 vznikla jako důsledek srážky dvou menších útvarů zhruba před osmi miliardami let: Dokládají to dvě černé díry v jejím středu. Kolize galaxií – tzv. galaktický kanibalismus – představovaly v minulosti jeden z mechanismů, jak se utvářely velké hvězdné ostrovy.

Vesmír

Domobranci cvičí se speciálním protitankovým minometem

Válka
Revue

Z DNA sice není možné vyčíst přesnou délku života, umožňuje nám ale odhadnout průměrný věk.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907