Revoluce v Číně: Komunisté povolili rodinám druhé dítě

02.11.2015 - Stanislav Mihulka

Čína přehodnocuje svoji demografickou politiku. Podle odborníků to je ale pomalu a pozdě


Reklama

Čína ve čtvrtek oznámila, že všem rodinám povolí druhé dítě. Znamená to významný posun v demografické politice jednoho dítěte, kterou v Číně uzákonili v roce 1979 ve snaze zabránit nekontrolovanému růstu populace.

Drastická a nepopulární politika vedla k narušení rovnováhy mezi pohlavími v Číně, častým potratům a také ke stárnutí pracovní síly. Je považována za nejtvrdší zásah komunistického režimu do rodinného života obyvatel Číny.

Poslední dobou dochází k postupnému uvolňování této politiky. Odborníci ale varují, že to nebude stačit. Čína má sice 1,4 miliardy obyvatel, ale plodnost v této zemi neustále klesá. I když ke změně politiky jednoho dítěte doopravdy dojde, tak prý nemůžeme čekat žádný dramatický baby boom.

  • Zdroj textu:

    Associated Press

  • Zdroj fotografií: Daniel Case / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zázrak na ledu

hokej
vítěz: USA | kdy: 1980

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.

Zajímavosti

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.

Věda

Každý dělník měl právo zastavit pás, pokud nebyly splněny předpoklady k dokonalé práci.

Historie

Tento upřený pohled zná asi každý majitel psa. Pejsci si ovšem kromě toho dokážou i vybavit, co jejich pánečci dělali.

Příroda
Zajímavosti

Jak asi vypadá celý systém Proximy Centauri?

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907