Reklama


Revoluce v očním lékařství? Přicházejí bionické oči

16.12.2015 - Stanislav Mihulka

V Austrálii se chystají implantovat bionické oči prvnímu člověku v historii


Reklama

Možná se už na sebe nebudeme dívat z očí do očí. Příští rok, tedy již brzy, se jeden slepý člověk v Austrálii stane historicky prvním příjemcem bionických očí.

Tyto oči obcházejí skoro celý systém zraku. Jejich součástí jsou brýle s kamerou, která přenáší obraz přímo do mozku.

Podle autora bionických očí, kterým je Arthur Lowery z Monashovy univerzity v australském Melbourne, bude s tímto vynálezem možné nahradit zrak lidem, kteří nemají funkční sítnici.

Zařízení má prozatím rozlišení 500 pixelů, což je mnohonásobně méně, než u obrazu ze skutečného oka. Pro slepého člověka to ale i tak bude naprosto zásadní rozdíl. Vypadá to, že časem už možná oči nebudeme potřebovat.

  • Zdroj textu:

    NewScientist, Monash University

  • Zdroj fotografií: Garretttaggs55 / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907