Revoluce v technologii: Pevné baterie tištěné v libovolném tvaru

19.08.2015 - Stanislav Mihulka

Průlomové baterie lze vytisknout na rozmanité povrchy


Reklama

Klasické lithium-iontové baterie se vyrábějí jenom v určitých tvarech, které jsou dány postupem jejich výroby. Mimo jiné potřebují pevný obal, aby nedošlo k úniku elektrolytu, který je u těchto baterií kapalný.

Jihokorejští vědci vyvinuli pevné baterie PRISS s elektrodami i elektrolytem v pevném skupenství, které lze vytisknout v prakticky libovolném tvaru a na rozmanité povrchy. Aby předvedli možnosti nových baterií, vytiskli je ve tvaru čtverce na papírové brýle, ve tvaru srdce na skleněný hrnek a také ve tvaru písmen, které dohromady skládají nápis PRISS. Ve všech třech případech přitom baterie dokázala rozsvítit světlo LED.

Autoři tištěných pevných baterií se v současné době snaží vylepšit jejich charakteristiky a rozšířit tím možnosti jejich využití. Rovněž pracují na novém typu baterií, které by bylo možné vytisknout na oblečení.

  • Zdroj textu:

    Gizmag, Nano Letters

  • Zdroj fotografií: Kim et al. (2015), American Chemical Society

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opravený člun Stødig se do svého důchodu ještě nechystá.

Zajímavosti

Chamtivá markýza Marie Margareta Brinvilliers (vlevo) a Kateřina Deshayesová přezdívaná „La Voisin“.

Historie

<h3>Relikt z pravěku</h3><p>Ostrorepi jsou označováni jako živoucí fosilie a při pohledu na ně se není čemu divit. Jejich vyhynulí příbuzní, kyjnožci, dorůstali až tří metrů. Dnešní ostrorepi se (naštěstí) spokojí s šedesáti centimetry – největším druhem je ostrorep americký, menší zástupce pak najdete na indickém a japonském pobřeží.&nbsp;</p>

Zajímavosti

Vizualizace rychle rotující hvězdy J040643.

Vesmír

Oblíbený domácí mazlíček a nejrozšířenější poddruh želvy nádherné má dnes v Evropě „červenou“. A díky červeným skvrnám za očima ho také bezpečně poznáte.

Příroda
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907