Revoluční implantáty: Z 3D tiskárny do lidského těla

16.01.2014 - Jan Miklín

Vědci testují možnosti využití technologie trojrozměrného tisku schopné pracovat s materiály, jako jsou kovy nebo keramika, k výrobě zdravotních implantátů „na míru“ pro pacienty s komplikovanými zraněními


Reklama

Zatímco běžné 3D tiskárny používají jako výrobní materiál nejrůznější plasty, které jsou relativně měkké a tedy snadno tvarovatelné, výroba lidských „součástek“ vyžaduje větší pevnost. Ke slovu tedy přišla metoda nazývaná Laser engineered net shaping, která „tiskne“ předměty kovové.

Implantát za tři dny

Stejně jako u klasických trojrozměrných tiskáren, výroba předmětu probíhá po tenkých vrstvičkách. V těch je nanášen kovový prach, roztavený vysokoenergetickým laserem. „Ve většině případů dobře poslouží klasické sériové implantáty, ale občas se chirurgové setkají s člověkem, jehož zranění nebo anatomie je natolik unikátní, že je třeba důkladné úpravy implantátu,“ popisuje motivaci výzkumu materiálový inženýr Amit Bandyopadhyay z Washington State University. 

„Na míru vyrobené implantáty kostí se do pacientova těla lépe integrují, rychleji zarostou a výsledkem je silnější, déle funkční implantát,“ doplňuje. Celý postup je velmi jednoduchý: začíná se „cétéčkém“ (CT, počítačová tomografie) nebo magnetickou rezonancí poskytujícími informace o stav zranění. Konzultace s lékařem napoví, jak problém nejlépe vyřešit, a pak už stačí jen vytvořit trojrozměrný model a součástku vyrobit. „Nejúžasnější na tom je, že celý proces netrvá měsíce, ale řádově dny,“ poukazuje na největší výhodu Bandyopadhyay. Vlastní „tisk“ trvá asi pět až šest hodin, a tak doktor může mít hotový výrobek v ruce za tři dny od prvního vyšetření. „To dává velkou možnost využití pro oběti dopravních nehod nebo přírodních katastrof,“ říká inženýr.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NSF.gov

  • Zdroj fotografií: NSF.govDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907