Revoluční miniponorka: Na průzkum do mořských hlubin

06.10.2013 - Jan Miklín

Americká společnost OceanGate představila novou miniponorku, schopnou ponoru do hloubky tří kilometrů a v případě nouze vydržet pod hladinou skoro sto hodin


Reklama

Kapsle, vyrobená z karbonových vláken tvořících stěnu s tloušťkou 17,8 cm, svým tvarem připomíná náboj. Na první pohled však zaujme velké vypouklé okno, dávající posádce možnost 180° výhledu. S průměrem téměř dva metry (a tomu odpovídající tloušťkou 10 cm) jde o největší průzor takového typu, používaný pod vodou.

Vzhůru dolů

Ponorka byla vyvinuta ve spolupráci s laboratoří aplikované fyziky washingtonské univerzity s cílem umožnit levnější podmořský průzkum v široké škále možných aplikací, od hledání nalezišť nerostů a surovin přes mapování mořského dna či inspekci podmořských staveb po vědecké účely. Do ponorky o délce 5,5 m se vejde pětičlenná posádka, které slouží mimo jiné digitální videokamera s vysokým rozlišením podporovaná šesti LED světly o svítivosti 5 tisíc lumenů, sonary nebo dvě robotické ruky, například pro manipulaci se vzorky.

Běžná provozní doba je osm hodin, avšak v nouzovém módu je stroj schopný vydržet pod hladinou až 96 hodin. Rychlost ponoru je 100 m za minutu, jeho maximální hloubka tři kilometry. Do komerčního prodeje by se ponorka, slibující přinést revoluci v průzkumu a využívání mořského dna, měla dostat v roce 2016.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia/Ferrari Press Agency

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907