Řídit auto myšlenkami? Skvělá myšlenka, která se proměňuje v realitu

27.06.2014 - Jan Miklín

V Německu vyvíjejí nový systém, který by znamenal revoluci v řízení automobilů. Umožňuje totiž ovládat auto pouhou myslí. S uváděním do praxe je však spojeno několik problémů


Reklama

Původním záměrem projektu Brain Driver bylo vymyslet technologii, která by dovolila lidem s tělesným postižením pohybovat se – systém byl navržen nejen pro auta, ale také pro invalidní vozíčky. Zjednodušeně řečeno, řidiči by stačilo pomyslet si „doprava“, „doleva“ nebo „dopředu“, a vozidlo by se vydalo požadovaným směrem.

Komplikovaný systém

Brain driver sestává ze dvou částí: setu 16 senzorů upevněných na řidičově hlavě a snímajících elektrické signály zevnitř mozku, které jsou následně přenášeny do softwaru v automobilu, jenž je vyhodnotí. Elektrody vlastně nepřenášejí vlastní myšlenky, ale k nim asociované aktivity. „Trvalo mi dlouho, než jsem se naučil auto svým myšlením ovládat,“ říká zkušební řidič Henrik Matzke. „Nejprve jsem vůbec nevěděl, co mám dělat. Myslel jsem na všechno – na pláž, červené kostky, červené kruhy.“ Pak však zjistil, že když si představí krychli pohybující se dopředu, přiměje tím ke stejnému pohybu i auto.

Tým vědců ze Svobodné univerzity v Berlíně se teď pokouší celý systém zjednodušit a zlevnit, aby byl dostupný co nejvíce lidem. Poměrně komplikované ovládání „zatáčku za zatáčkou“ by mělo být v budoucnu nahrazeno zvolením cílového místa řidičem, cesta k němu by byla ponechána na samotném vozidle. Dalším problémem je vývoj algoritmů, které by nahradily člověka v okamžiku, kdy se nebude plně soustředit na řízení. Na silnicích tak auta kontrolovaná pouze myšlenkami ještě nějakou dobu potkávat nebudeme.

O podobném systému pro pilotování letadel jsme již psali

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Starší ženy často nepovažují nošení kruhů za nic mimořádného. Za dlouhá léta si na těžkou ozdobu zvykly.

Zajímavosti

Pistole na drony DroneGun MkIII

Věda

Geostacionární komunikační satelit SES-15

Reklama
Historie

Párek supermasivních černých děr před srážkou

Vesmír

Obrněné automobily SdKfz 222 se používaly hlavně pro předsunutý průzkum

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907