Řídit auto myšlenkami? Skvělá myšlenka, která se proměňuje v realitu

27.06.2014 - Jan Miklín

V Německu vyvíjejí nový systém, který by znamenal revoluci v řízení automobilů. Umožňuje totiž ovládat auto pouhou myslí. S uváděním do praxe je však spojeno několik problémů


Reklama

Původním záměrem projektu Brain Driver bylo vymyslet technologii, která by dovolila lidem s tělesným postižením pohybovat se – systém byl navržen nejen pro auta, ale také pro invalidní vozíčky. Zjednodušeně řečeno, řidiči by stačilo pomyslet si „doprava“, „doleva“ nebo „dopředu“, a vozidlo by se vydalo požadovaným směrem.

Komplikovaný systém

Brain driver sestává ze dvou částí: setu 16 senzorů upevněných na řidičově hlavě a snímajících elektrické signály zevnitř mozku, které jsou následně přenášeny do softwaru v automobilu, jenž je vyhodnotí. Elektrody vlastně nepřenášejí vlastní myšlenky, ale k nim asociované aktivity. „Trvalo mi dlouho, než jsem se naučil auto svým myšlením ovládat,“ říká zkušební řidič Henrik Matzke. „Nejprve jsem vůbec nevěděl, co mám dělat. Myslel jsem na všechno – na pláž, červené kostky, červené kruhy.“ Pak však zjistil, že když si představí krychli pohybující se dopředu, přiměje tím ke stejnému pohybu i auto.

Tým vědců ze Svobodné univerzity v Berlíně se teď pokouší celý systém zjednodušit a zlevnit, aby byl dostupný co nejvíce lidem. Poměrně komplikované ovládání „zatáčku za zatáčkou“ by mělo být v budoucnu nahrazeno zvolením cílového místa řidičem, cesta k němu by byla ponechána na samotném vozidle. Dalším problémem je vývoj algoritmů, které by nahradily člověka v okamžiku, kdy se nebude plně soustředit na řízení. Na silnicích tak auta kontrolovaná pouze myšlenkami ještě nějakou dobu potkávat nebudeme.

O podobném systému pro pilotování letadel jsme již psali

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ke zděšení maminky Žofie si František Josef vybral za manželku nezkrotnou Sissi.

Historie
Věda

Určování vítěze je často problematické. Hlavní sudí má proto k ruce také poradce okolo ringu.

Zajímavosti

Místo dopadu izraelské sondy Berešít.

Vesmír

Společně s Wehrmachtem se v Sudetech dočkali vděčnosti také příslušníci Freikorpsu, které ocenil i Adolf Hitler

Válka

T-pod během jízdy v prostoru zařízení společnosti DB Schenker

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907