Řídit auto myšlenkami? Skvělá myšlenka, která se proměňuje v realitu

27.06.2014 - Jan Miklín

V Německu vyvíjejí nový systém, který by znamenal revoluci v řízení automobilů. Umožňuje totiž ovládat auto pouhou myslí. S uváděním do praxe je však spojeno několik problémů


Reklama

Původním záměrem projektu Brain Driver bylo vymyslet technologii, která by dovolila lidem s tělesným postižením pohybovat se – systém byl navržen nejen pro auta, ale také pro invalidní vozíčky. Zjednodušeně řečeno, řidiči by stačilo pomyslet si „doprava“, „doleva“ nebo „dopředu“, a vozidlo by se vydalo požadovaným směrem.

Komplikovaný systém

Brain driver sestává ze dvou částí: setu 16 senzorů upevněných na řidičově hlavě a snímajících elektrické signály zevnitř mozku, které jsou následně přenášeny do softwaru v automobilu, jenž je vyhodnotí. Elektrody vlastně nepřenášejí vlastní myšlenky, ale k nim asociované aktivity. „Trvalo mi dlouho, než jsem se naučil auto svým myšlením ovládat,“ říká zkušební řidič Henrik Matzke. „Nejprve jsem vůbec nevěděl, co mám dělat. Myslel jsem na všechno – na pláž, červené kostky, červené kruhy.“ Pak však zjistil, že když si představí krychli pohybující se dopředu, přiměje tím ke stejnému pohybu i auto.

Tým vědců ze Svobodné univerzity v Berlíně se teď pokouší celý systém zjednodušit a zlevnit, aby byl dostupný co nejvíce lidem. Poměrně komplikované ovládání „zatáčku za zatáčkou“ by mělo být v budoucnu nahrazeno zvolením cílového místa řidičem, cesta k němu by byla ponechána na samotném vozidle. Dalším problémem je vývoj algoritmů, které by nahradily člověka v okamžiku, kdy se nebude plně soustředit na řízení. Na silnicích tak auta kontrolovaná pouze myšlenkami ještě nějakou dobu potkávat nebudeme.

O podobném systému pro pilotování letadel jsme již psali

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907