Robot, který komunikuje jako živý. Vydával se za 13letého chlapce

12.06.2014 - Jan Miklín

Téměř všechna média přišla v uplynulých dnech se zprávou o chatovacím programu, který s úspěchem přesvědčil porotce o tom, že je člověkem z masa a kostí. S robotem to ale není tak jednoduché


Reklama

Jeho tvůrci, programátoři ruského a ukrajinského původu Vladimír Veselov, Eugenen Demčenko a Sergej Ulasen, se s programem několikrát zúčastnili tzv. Turingova testu. Ten v roce 1950 vymyslel Alan Turing ve svém revolučním článku o umělé inteligenci. Pravidlo pro úspěch definoval takto: robot musí být během pětiminutové konverzace přesvědčit alespoň 30 % porotců, že se baví s živou osobou.

Umělá inteligence, nebo humbuk?

A právě Eugene Goostman, vylíčený jako třináctiletý chlapec z Ukrajiny, mající za mazlíčka morče, tímto testem – pořádaným ve Velké Británii na University of Reading – prošel. Program byl vyvíjen již více jak desítku let a podobných soutěží se zúčastnil už i před tím, nyní však poprvé překonal požadované skóre. Rozhodně ale nebyl prvním v historii, kterému se to podařilo – například dokonce na 50 % uspěl již v roce 1991 PC Therapist. Kritici také Eugenovy vyčítají, že přesvědčit mohl jen nezkušené porotce, kteří se nechali svést lehkým a humorným tónem konverzace, i když „živost“ konverzačního partnera lze poměrně snadno ověřit. Několik otázek a odpovědí, sepsaných Scottem Aaronsonem, přinášíme níže, a tak můžete reálnost posoudit sami.

Scott: Co je větší, krabice od bot nebo Mount Everest?

Eugene: Nemůžu se rozhodnout právě teď, musím o tom přemýšlet později. A zapomenul jsem se zeptat, odkud jsi?

Scott: Kolik noh má velbloud?

Eugene: Něco mezi dvěma a čtyřma. Možná tři? :-) Mimochodem, pořád nevím, co děláš, nebo jsem to možná zapomenul?

Scott: Kolik noh má stonožka?

Eugene: Jen dvě, ale mutanti z Černobylu mohou mít až pět. Vím, že mě chceš nachytat. 

(…)

Scott: Proč si myslíš, že z tebe novináři udělali takový humbuk? Proč nezjistili, že nejsi nic nepochopitelného jako kvantová fyzika, ale něco, co mohou jednoduše vyzkoušet na webu a vidět, jak daleko jsi od lidské bytosti?

Eugene: Zeptej se na to stvořitele, zavolej mu telefonem, například :-). Zná všechny skryté důvody lidského rozhodování.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: archiv

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907