Robotická zmije: Had s umělou inteligencí s unikátním dosahem

27.08.2013 - Igor Mahal

Američtí vědci z Institutu robotiky pensylvánské Carnegie Mellon University po dlouhém usilovném vývoji nejrůznějších robotických zařízení představili unikátní projekt Modular Snake Robot, česky bychom mohli říci „modulový robohad“


Reklama

Revoluční zařízení nejen vypadá, ale i chová se jako skutečná zmije. Dokáže se totiž doplazit a proniknout i do těch míst, kam se člověk, ani žádný sebedokonalejší stroj nedostane. Pohyb jednotlivých modulů „zmije“ je naprosto přirozený. Při plazení se dopředu po těle robota probíhají vlnky, stejné, jaké můžeme vidět při pohybu živých plazů. Stejně se pohybuje i vertikálně po stromech. Zajímavě vypadá přístroj při plazení se do stran – díky modulům se svine do spirály a jednoduše překuluje. Umí také dokonale plout po hladině.

TIP: Obojživelný biomorfní robot Velox si poradí s vodou, pískem, sněhem i ledem

V další fázi se vědci zaměřili na vylepšení jeho rychlosti a umělé inteligence. Modsnake totiž není zcela autonomní a každý jeho pohyb na dálku musí řídit operátor. Robot by měl najít uplatnění v armádě nebo při záchranářských pracích. Podobná zařízení se používala například při komunikaci s chilskými dělníky, kteří byli nedávno uvězněni v hlubokém dole.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907