Robotická dívka: Androidka s širokým úsměvem

28.08.2013 - Igor Mahal

Slavný japonský inženýr Hiroshi Ishiguro, který už dříve ukázal světu vlastní robotickou kopii Geminoid HI-1, představil další zajímavý výtvor. I tentokrát je výsledkem několikaletého vývoje dokonalý robot, přesněji android ženského pohlaví


Reklama

Jeho název je Geminoid F (f je počátečním písmenem slova female, tedy česky „žena“). Předlohou pro sestrojení „androidky“ byla dvacetiletá tmavovlasá dívka. Jak je patrné z obrázku, práce se proslulému profesorovi robotiky velmi zdařila. V obličejových rysech se totiž Geminoid F svému lidskému vzoru velmi podobá.

Podle oficiální zprávy společnosti Kokoro, pro kterou Ishiguro androida vyvíjel, je Geminoid F v porovnání s prvním modelem mnohem dokonalejší. Ačkoliv má oproti modelu Geminoid HI-1 mnohem méně stupňů volnosti (12 ku 46), výrazy jejího obličeje působí mnohem přirozeněji. Ishigurův tým tak učinil další výrazný krok v přiblížení stroje člověku. Ostatně na tiskové konferenci Ishiguro prohlásil, že hlavním cílem bylo dosáhnout „lidsky výrazného širokého úsměvu“.

Dívka-android se od původního modelu HI-1 liší také tím, že ke svému provozu nevyužívá žádnou vnější skříňku. Veškeré součástky a přístroje má totiž zabudované ve vlastním těle. Tým vývojářů se rozhodl pro zajímavý experiment – Geminoid F poputuje na několik měsíců do nemocnic, kde bude dělat společníka dlouhodobě nemocným seniorům. 

Hlavní inženýr také přiznal, že se jeho tým při výběru vhodné adeptky na předlohu pro „androidku“ snažil, aby neměla výrazně japonské rysy. Společnost Kokoro by totiž ráda svůj model prodala do světa. Případný zájemce si ovšem musí připravit kolem 105 tisíc dolarů.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: techlivez.comDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907