Robotické labutě pro kontrolu kvality vody v přírodních nádržích

22.07.2015 - Redakce Tajemství vesmíru

Dovedně maskovaný robot NuSwan diskrétně zkontroluje vodu před nic netušícími turisty


Reklama

Když někdo relaxuje v panenské přírodě, tak by ho možná vyplašilo drsně technicky vyhlížející plovoucí zařízení pro kontrolu kvality vody. Vědci Národní univerzity Singapuru to vyřešili tím, že vyvinuli robota NuSwan pro kontrolu kvality vodu ve tvaru a rozměrech labutě.

V každé takové labuti jsou baterie, elektrické motory a dvě vrtule pohánějí robotickou labuť po vodě. Labutě jsou zároveň jsou vybaveny čidly pro měření základních údajů o kvalitě vody, jako je pH vody, průhlednost voda, obsah chlorofylu anebo množství rozpuštěného kyslíku.

Robotické labutě mohou být ovládány na dálku operátorem, měly by ale být schopné využívat systém GPS k autonomní navigaci na zvolených vodních plochách. Až potkáte robotické labutě, nekrmte je.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, National University of Singapore

  • Zdroj fotografií: National University of Singapore

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907