Robotický pavouk: Budoucnost pro stavbu vesmírných stanic?

11.09.2013 - Michal Hron

Technologie 3D tiskáren proniká do všech oblastí života a nejinak je tomu i ve vesmíru. Bude možné využívat robotické tiskárny k výrobě kosmických zařízení přímo ve vesmíru?


Reklama

Družice, kosmické stanice a další přístroje určené pro práci v kosmickém prostoru se připraví na Zemi, následně se zabalí a pošlou v raketě na požadovanou oběžnou dráhu. Maximální úspory prostoru je dosaženo tím, že antény a solární panely jsou skládací a rozloží se až po dosažení orbitu. To je samozřejmý postup. Zdá se však, že se na horizontu objevuje nová, efektivnější metoda.

Vesmírný pavouk

Americký startup Tethers Unlimited vyvíjí technologii, která by využila technologii 3D tisku pro stavbu rozsáhlejších struktur ve vesmíru. Tato technolgie spočívá v použití „tiskárny“, která přetaví materiál na libovolný požadovaný tvar. Představte si robotického pavouka, který disponuje zásobníkem materiálu a „spřádá“ konstrukci sloužící jako základ pro vesmírnou stanici. Takový robot s kompaktním blokem stavebního materiálu je mnohem snazší přepravit efektivně, než – byť složené – objemné struktury.

Projekt SpiderFab získal od amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku grant ve výši 500 000 dolarů, tedy asi deset milionů korun. Úkolem firmy je teď připravit prototyp technologie, který by byl funkční v nepřátelském prostředí vesmíru. Hotový by měl být do roku 2020.

Technologie vyvinutá firmou Tethers Unlimited má potenciál umožnit konstrukci solárních panelů a antén o ploše odpovídající fotbalovému hřišti. To může znamenat přelom ve výzkumu, zaměřeném na hledání exoplanet nebo i mimozemského života.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: tethers.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907