Hvězdy vznikají z mohutného prachoplynného oblaku (též obřího molekulového mračna). Takové mlhoviny jsou na počátku velmi řídké, řidší než nejlepší pozemské technické vakuum, avšak jsou velmi rozměrné (typicky stovky světelných let) a vzhledem ke své velikosti obsahují značné množství plynu, až v milionech hmotností Slunce.
Jakmile je tento oblak vyveden z hydrostatické rovnováhy, začne samovolně gravitačně kolabovat. Kolaps probíhá hierarchicky a až ze zhustků (globulí) s hmotností srovnatelnou s hmotnostmi hvězd také hvězdy skutečně vznikají. Je tedy zřejmé, že z jednoho molekulového mračna se zrodí desítky až desetitisíce hvězd téměř současně, podle toho, jak rychle jejich tvorba oblakem prostupuje.
Vzniknou-li současně pouze obří hvězdy spektrálních typů O a B, intenzivním hvězdným větrem vyfoukají zbývající materiál, a neumožní tak zrod podstatného množství hvězd menších hmotností. Zmíněné hvězdy tvoří na obloze dobře rozlišitelné tzv. O-B asociace. Pokud vznikají hvězdy všech hmotností, mluvíme o otevřené hvězdokupě. Oba typy útvarů jsou dlouhodobě nestabilní, přičemž vzájemné rychlosti hvězd vedou k postupnému rozplynutí kupy nejvýše po několika miliardách let.
Tajemství vesmíru 12/2013
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)