Rodný dům neprodala ani za milion dolarů, teď mu hrozí demolice

14.04.2015 - Martin Reichman

Takřka disneyovský příběh důchodkyně, která léta odmítala štědré nabídky developerů oslovil mnoho Američanů. Po smrti majitelky ale domu hrozí demolice


Reklama

Malý domek, obklopený obří komerční zástavbou na periferii amerického Seattlu, se stal symbolem boje proti velkým developerům. Jeho majitelka Edith Macefieldová, 15 let odmítla nabídku na odkup domu za milion dolarů a nezviklal ji ani slib náhradního bydlení a zdravotní péče, hrazené developerskou firmou. Dům, s rozlohou pouhých 56 metrů čtverečních, tak byl postupně doslova obestavěn rozsáhlou komerční zástavbou.

Ani za milion

Majitelka domku Edith Macefieldová se do domku přestěhovala v roce 1952, aby se mohla starat o svou nemocnou matku. V domku na okraji Seattlu tak strávila téměř 60 let. V devadesátých letech se objevila první nabídka na odkoupení domu a pozemku, na kterém dům Macefieldových stál. Téměř osmdesátiletá Edith Macefieldová ale nabídku odmítla a stejně dopadla i pozdější nabídka na odkup za rovný milion dolarů.

Developer, který v té době vlastnil všechny okolní pozemky, zahájil výstavbu obchodního komplexu a jednání dále pokračovala. Odhodlanou majitelku ale nepřesvědčil ani příslib nového bydlení a zdravotní péče hrazené developerem. Obchodní komplex byl dokončen a malý dům se stal nechtěným symbolem boje proti velkým korporacím.

Disneyovský příběh bez happy endu

Poté, co v roce 2008 Edith Macefieldová zemřela na rakovinu, získala její dům firma Reach Returns, která se ale dostala do finančních potíží. Dům tak přešel na investiční a správcovskou společnost American IRA, která ji nyní nabízí v dražbě. Dražba se má konat 20. dubna a podle vyjádření jednoho ze zástupců firmy, je demolice domu velmi reálnou možností.

Příběh Edith Macefieldové oslovil mnoho Američanů, kteří k němu jezdí z celé země a vyjadřují tak svůj respekt k postoji zesnulé majitelky. Plot obklopující domek zdobí desítky nafukovacích balónků odkazujících na disneyovský příběh Vzhůru do oblak, vyprávějící o starém muži, který v touze po dobrodružství přiváže na svůj domek tisíce balónků a odletí s ním do divočiny Jižní Ameriky. Na rozdíl od pohádkových příběhů dům Edith Macefieldové nikam neodletí a s velkou pravděpodobností jej čeká brzká demolice.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The New York Times

  • Zdroj fotografií: Markus Kolb, Facebook (Edith Macefield House)Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907