Rodová pověst Pernštejnů

25.11.2015 - Redakce Historie

Pověsti a mýty nebyly vždy jen pohádkami pro děti. Zatímco zemské pověsti o panovnících měly úlohu téměř státotvornou, pro šlechtické rody ve středověku a v raném novověku představovaly příběhy jejich dávných předků důkaz urozenosti a starobylosti rodu. I když se většinou vůbec nezakládaly na pravdě


Reklama

Erb se zubří hlavou

Erbovní pověst pánů z Pernštejna vysvětluje, jak přišel jejich bájný předek k erbu zubra. Jedna z verzí uvádí, že nedaleko Brna žil prý v dávných časech chudý uhlíř Vojtěch. Jednou se vracel domů a našel tam vyvrácené dveře, ve světnici obrovský nepořádek a vybavení rozlámané na kusy. Zlostně všechno uklidil a ráno se vrátil k milířům. Večer ho ale čekala ta samá spoušť. Uhlíř se rozzlobil. Příštího dne se ukryl v houští a vyčkával. Minulo poledne, nastal večer a Vojtěch už se zvedal, že půjde domů. Najednou se ozval praskot větví a na paseku se přihnal obrovský černý zubr. Zadupal, zafuněl a už se hnal k chaloupce.

Neohrožený uhlíř

Uhlíři se udělalo rudo před očima a vyrazil za ním. U chaloupky se zubr otočil, ale Vojtěch neuhnul, popadl zvíře za rohy a stál jako vrostlý do země. Zubr se zmítal a ryčel, ale ze smrtícího objetí se dostat nedokázal. Uhlíři ale docházely síly. Najednou z lesa vyletěl čížek a rozezpíval se „houž- ví houž- ví houž-ví“. Vojtěch se zasmál, levačkou sáhl do křoví, větvičky stočil do houžve a tu protáhl zubrovi chřípím. Zvíře bylo najednou jako beránek a nechalo se vést až do Brna. U knížecího dvora způsobila neobvyklá dvojice hotové pozdvižení. Vládce uhlíře vyzval, aby se zvířetem naložil, jak uzná za vhodné. Ten se rozmáchl, udeřil bestii pěstí do hlavy a obrovský černý kolos se bez vlády skácel k zemi. Za svou sílu a statečnost byl Vojtěch odměněn rytířským titulem a erbem s černou zubří hlavou s houžví v nozdrách na stříbrném poli.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907