Rok 2014 byl nejteplejším v zaznamenané historii

20.01.2015 - Martin Reichman


Reklama

Rok 2014 je podle dvou nezávislých analýz NASA a NOAA nejteplejším od roku 1880, tedy od doby kdy se měření pravidelně provádí. Od roku 1880 se průměrná povrchová teplota zvýšila o 0,8 °C, vědci tento nárůst připisují hlavně zvyšujícím se emisím CO2 a dalších emisí v atmosféře Země.

Zdánlivě malý růst globální teploty může přinést podobné výkyvy počasí, jaké zaznamenaly v uplynulém roce například Spojené státy. Zatímco část obyvatel středozápadu a východního pobřeží USA v loňském roce zažívala tuhou zimu, západní část země dusila rekordní vedra.

Podle NOAA dosáhla loni průměrná teplota 14,6 °C, což je o 0,7 °C více, než činil průměr ve 20. století. Vědci také poukazují na zrychlující se trend oteplování, hned devět nejteplejších let bylo zaznamenáno od roku 2000. Zpráva tak zpochybňuje objevující se tvrzení, že se globální oteplování zastavilo.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907