Roll cloud: Mrak, který připomíná položený rotující vír

03.06.2013 - Petr Broža


Reklama

Roll Cloud je oblačný útvar, který nemá oficiální český překlad. Vypadá jako roláda vytvořená z oblačnosti, jež se na obrázku valí od pláže Las Olas Beach v uruguayjské Maldonadě na širé moře (leden 2009). Tyto vzácné mraky se formují před přicházející studenou frontou, jde o teplý stoupající vzduch, který ve vyšších oblastech vytvoří rolující oblačnost. Tento horizontální vír je tak trochu podobný tornádu, jen jinak orientovanénu. Za roll cloudem zpravidla přichází bouřka.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Daniela Mirner Eberl

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907