Ropní šejkové neví, co by: Chystají misi k Marsu jako dárek k výročí

08.08.2014 - Martin Reichman

Spojené arabské emiráty oznámily, že do roku 2021 chtějí vyslat k Marsu vlastní nepilotovanou sondu. Jde tak o úplně první vlastní vědecko-kosmický počin arabského světa


Reklama

Investice do vesmírných technologií již v SAE překročily 5,4 miliardy dolarů, doposud se ale jednalo výhradně o zařízení s přímým dopadem na dění na Zemi – satelitní a mobilní komunikaci nebo zařízení pro pozemní navigaci, pozorování a mapování. Nyní ale poprvé zazněl z arabského světa plán na přípravu vlastní vesmírné agentury a vlastní mise k jiné planetě.

Vesmírné projekty jsou bezezbytku nesmírně nákladné, což by ale pro bohaté ropné šejky rozhodně neměl být nepřekonatelný problém. Zároveň s sebou výzkum nese pozitiva v oblasti vzdělávání. V zemi se bude pracovat s nejnovějšími technologiemi a programu se budou účastnit nevzdělanější lidé světa. Přesto je nastíněn posun od praktického využití vědy k ryze vědeckému bádání pozoruhodný.

Moc, prestiž a politika

Kromě toho, že je vesmírný výzkum drahý, je i nesmírně prestižní. Vlastní kosmická agentura je známkou prosperity a technologické vyspělosti, což platí na západě a tím spíše na emocemi nabitém Středním východě. Za povšimnutí stojí také datum, které si SAE ke svému vstupu do elitního vesmírného klubu zvolily. V roce 2021 bude tento mladý stát slavit 50 let od svého vzniku. Zprávy o ambiciózních plánech tak nepochybně najdou odezvu u nacionalisticky laděné části veřejnosti.

Možná tak ve skutečnosti ani nejde tolik o výzkum Marsu, jako spíš o dění na naší matičce Zemi. V každém případě (téměř) bezedné finanční zdroje arabských šejků by mohly být životadárnou injekcí vesmírného výzkumu na celosvětové úrovni.

Reklama

  • Zdroj textu:

    UAE Gov

  • Zdroj fotografií: UAE GovDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907