Spojené arabské emiráty oznámily, že do roku 2021 chtějí vyslat k Marsu vlastní nepilotovanou sondu. Jde tak o úplně první vlastní vědecko-kosmický počin arabského světa
Investice do vesmírných technologií již v SAE překročily 5,4 miliardy dolarů, doposud se ale jednalo výhradně o zařízení s přímým dopadem na dění na Zemi – satelitní a mobilní komunikaci nebo zařízení pro pozemní navigaci, pozorování a mapování. Nyní ale poprvé zazněl z arabského světa plán na přípravu vlastní vesmírné agentury a vlastní mise k jiné planetě.
Vesmírné projekty jsou bezezbytku nesmírně nákladné, což by ale pro bohaté ropné šejky rozhodně neměl být nepřekonatelný problém. Zároveň s sebou výzkum nese pozitiva v oblasti vzdělávání. V zemi se bude pracovat s nejnovějšími technologiemi a programu se budou účastnit nevzdělanější lidé světa. Přesto je nastíněn posun od praktického využití vědy k ryze vědeckému bádání pozoruhodný.
Kromě toho, že je vesmírný výzkum drahý, je i nesmírně prestižní. Vlastní kosmická agentura je známkou prosperity a technologické vyspělosti, což platí na západě a tím spíše na emocemi nabitém Středním východě. Za povšimnutí stojí také datum, které si SAE ke svému vstupu do elitního vesmírného klubu zvolily. V roce 2021 bude tento mladý stát slavit 50 let od svého vzniku. Zprávy o ambiciózních plánech tak nepochybně najdou odezvu u nacionalisticky laděné části veřejnosti.
Možná tak ve skutečnosti ani nejde tolik o výzkum Marsu, jako spíš o dění na naší matičce Zemi. V každém případě (téměř) bezedné finanční zdroje arabských šejků by mohly být životadárnou injekcí vesmírného výzkumu na celosvětové úrovni.
UAE Gov
VědaKdyž si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, Tirthakanji, CC BY-SA 3.0 CZ)
VesmírPozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew Tilk, CC0)
HistorieAlbrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VálkaItalský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio Esercito, CC BY-SA 4.0)