Rosetta už je blízko: Setkání s kometou se blíží každým dnem

04.08.2014 - Martin Reichman

Družice Rosetta se přiblížila ke svému cíli, kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko. Poslední snímky ukazují jádro komety ze vzdálenosti 1 325 kilometrů


Reklama

Aktualizované záběry komety poskytují vědcům z ESA nové informace o možném místě pro přistání modulu Philae, které je plánováno na 11. listopadu. Na nových záběrech jádra komety jsou patrné světlejší části v místech, kde se spojují obě kulovité části komety. Právě toto místo považují evropští vědci za nejpravděpodobnější bod pro přistání. Přesnější rozhodnutí o místě přistání by ale mělo padnout nejdříve v září, kdy se Rosetta přiblíží kometě na vzdálenost zhruba 30 kilometrů.

Rosetta poté synchronizuje svůj pohyb s pohybem komety a pokusí se na její povrch vysadit sondu Philae. Počítá se, že by sonda měla kometu doprovázet na její cestě až do konce roku 2015. Vědci doufají, že by modul Philae mohl na povrchu pracovat několik měsíců.

Nové informace přinesly snímky i o převážně plynném obalu komety nazývaném koma, které může v některých případech být větší než Slunce. Koma komety 67P/Churyumov-Gerasimenko je ale podle všeho mnohem menší, její vnitřní část má zhruba 150 km2. Vědci nicméně předpokládají, že celková velikost plynného obalu komety bude větší. Bližší informace bychom mohli mít již za několik dnů, 6. srpna se Rosetta přiblíží kometě na vzdálenost zhruba 100 kilometrů.

  • Zdroj textu:

    ESA

  • Zdroj fotografií: ESA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Jagdpanzerů IV se vyrobily asi dvě tisícovky, tento se dochoval v Tankovém muzeu v německém Munsteru

Válka

V roce 2019 využilo průplav přes pět tisíc tankerů a podobný počet dalších nákladních lodí.

Cestování
Revue

Jupiterův měsíc Ganymed. Podle vědců se na jeho povrchu nachází největší známý impaktní kráter ve Sluneční soustavě.

Vesmír

Tasmánský čert, ďábel medvědovitý

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907