Rosetta už je blízko: Setkání s kometou se blíží každým dnem

04.08.2014 - Martin Reichman

Družice Rosetta se přiblížila ke svému cíli, kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko. Poslední snímky ukazují jádro komety ze vzdálenosti 1 325 kilometrů


Reklama

Aktualizované záběry komety poskytují vědcům z ESA nové informace o možném místě pro přistání modulu Philae, které je plánováno na 11. listopadu. Na nových záběrech jádra komety jsou patrné světlejší části v místech, kde se spojují obě kulovité části komety. Právě toto místo považují evropští vědci za nejpravděpodobnější bod pro přistání. Přesnější rozhodnutí o místě přistání by ale mělo padnout nejdříve v září, kdy se Rosetta přiblíží kometě na vzdálenost zhruba 30 kilometrů.

Rosetta poté synchronizuje svůj pohyb s pohybem komety a pokusí se na její povrch vysadit sondu Philae. Počítá se, že by sonda měla kometu doprovázet na její cestě až do konce roku 2015. Vědci doufají, že by modul Philae mohl na povrchu pracovat několik měsíců.

Nové informace přinesly snímky i o převážně plynném obalu komety nazývaném koma, které může v některých případech být větší než Slunce. Koma komety 67P/Churyumov-Gerasimenko je ale podle všeho mnohem menší, její vnitřní část má zhruba 150 km2. Vědci nicméně předpokládají, že celková velikost plynného obalu komety bude větší. Bližší informace bychom mohli mít již za několik dnů, 6. srpna se Rosetta přiblíží kometě na vzdálenost zhruba 100 kilometrů.

  • Zdroj textu:

    ESA

  • Zdroj fotografií: ESA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907