Rosetta žije! Sonda, která bude zkoumat kometu, se probudila

20.01.2014 - Redakce

Přílet evropské sondy ke kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko a vysazení přistávacího modulu na povrch budou patřit k vrcholům kosmonautiky v letošním roce


Reklama

Dnes se po 957 dnech hibernace probudila k životu sonda Rosetta evropské agentury ESA, která je ve vesmíru už od března 2004. První komunikace ze sondy dorazila do řídícího střediska v Darmstadtu v Německu v 19:18 h. Rosetta míří ke kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko, kam dorazí v srpnu tohoto roku. Následně dojde ke „vstupu na dráhu kolem komety“ – i když by bylo přesnější hovořit o synchronizaci letu obou těles.

A pokud vše půjde podle plánu, 10. listopadu 2014 shodí sonda na povrch vlasatice modul Philae: ke kontaktu má přitom dojít rychlostí 1 m/s. Zařízení se nejprve přichytí dvojicí harpun a poté ještě několika vrtáky. ESA by považovala za úspěch 65 hodin práce na povrchu, ale doufá v několikaměsíční činnost. Rosetta by pak měla mít dostatek pohonných látek pro let ve formaci s kometou do prosince 2015.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ESA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907