Rosetta žije! Sonda, která bude zkoumat kometu, se probudila

20.01.2014 - Redakce

Přílet evropské sondy ke kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko a vysazení přistávacího modulu na povrch budou patřit k vrcholům kosmonautiky v letošním roce


Reklama

Dnes se po 957 dnech hibernace probudila k životu sonda Rosetta evropské agentury ESA, která je ve vesmíru už od března 2004. První komunikace ze sondy dorazila do řídícího střediska v Darmstadtu v Německu v 19:18 h. Rosetta míří ke kometě 67P/Churyumov-Gerasimenko, kam dorazí v srpnu tohoto roku. Následně dojde ke „vstupu na dráhu kolem komety“ – i když by bylo přesnější hovořit o synchronizaci letu obou těles.

A pokud vše půjde podle plánu, 10. listopadu 2014 shodí sonda na povrch vlasatice modul Philae: ke kontaktu má přitom dojít rychlostí 1 m/s. Zařízení se nejprve přichytí dvojicí harpun a poté ještě několika vrtáky. ESA by považovala za úspěch 65 hodin práce na povrchu, ale doufá v několikaměsíční činnost. Rosetta by pak měla mít dostatek pohonných látek pro let ve formaci s kometou do prosince 2015.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ESA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda
Zajímavosti

Rak signální se nechává bez problému obdivovat zblízka.

Příroda

José Luis Pereira a jeho úlovek ze 13. září.

Vesmír

Letoun Junkers F13 byl po porážce Karla převezen do Budapešti, kde si jej mohli prohlédnout místní.

Válka

Český patent umožňuje využívat suť ze zdemolované budovy téměř v nekonečném cyklu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907