Mohou růst vlasy a nehty i po smrti?

02.09.2014 - Martin Reichman

Bezpočet očitých svědků přísahalo, že na vlastní oči viděli, jak jejich blízkým po smrti vyrostly vlasy i nehty, a to až o několik centimetrů. Je něco takového vůbec možné a co na to říká věda?


Reklama

Poněkud morbidní mýtus, šířící se již od starověku, se prokazatelně podařilo vyvrátit až americkému soudnímu lékaři Williamu Maplesovi (1937–1997). Podle něj tvoří zásadní podmínku pro další růst tkáně hormonální výměna, ke které však v těle po smrti samozřejmě nedochází.

Kde se berou vlasy a nehty

Nehty rostou v průměru o 0,1 mm za den, rychlost tohoto růstu ale zpomaluje věk. Vlastní nehet vyrůstá zpod zadního nehtového valu - tzv. matrixu, který je zodpovědný za produkci většiny buněk, tvořících rostoucí nehet. Ačkoli se může zdát, že nehet roste na svém konci, není tomu tak. Ve skutečnosti nové buňky z nehtového valu postupně vytlačují ty starší a způsobují tak jeho růst. Po smrti se již ale nové buňky netvoří a k růstu nehtů tedy docházet nemůže.

Podobný proces nastává i u vlasů. Lidský vlas se skládá ze dvou základních částí: vlasového stvolu, jenž vyčnívá nad pokožku a kořene, který se nachází pod její úrovní. Nejhlubší částí kořene je vlasová cibulka obalená vlasovými pochvami, dohromady se kořenu a kolem obalené pochvě říká vlasový folikul. Uvnitř jednotlivých folikul se vytváří buňky, které se dále poměrně rychle dělí a dochází tak k růstu vlasů. K dělení je ale zapotřebí kyslíku. Jakmile se srdce zastaví, přestane dodávat tělu kyslík a buněčné dělení uvnitř vlasových folikul se zastaví. Vlasy tak přestávají růst.

Původ morbidního mýtu

Posmrtný růst vlasů, nehtů a čehokoli jiného lze tedy vyloučit. Otázkou tak zůstává, co vlastně očití svědci viděli. Nasnadě je přirozené biologické vysvětlení – za všechno může dehydratace. Je třeba si uvědomit, že lidské tělo tvoří až z 60 % voda, ovšem po smrti tkáň vlhkost ztrácí, vysušuje se a kůže se stahuje. Tím se naopak odhaluje více vlasů a nehtů a dochází k iluzi, že nadále rostou. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zahrady ve Versailles čekají kvůli horku a suchu krušné časy.

Zajímavosti

Halucinogen DMT změní elektrickou aktivitu mozku tak, že se chová jako ve chvílích snění

Věda

Z Alexandra vyrostl vynikající vojenský stratég, státník, diplomat a politik.

Historie
Vesmír

Parašutisté ze 101. výsadkové divize si prohlížejí jeden ze zničených britských kluzáků

Válka

Mor může přenést na člověka i nenápadný králík

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907