Rotující umění: Obrazy plné barev

25.07.2013 - Jan Miklín

<p>Titulem čestného doktora se z Oxfordské univerzity mohou pochlubit jen čtyři Češi: Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš, Václav Havel a Tomáš Halík.</p>

Titulem čestného doktora se z Oxfordské univerzity mohou pochlubit jen čtyři Češi: Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš, Václav Havel a Tomáš Halík.


Reklama

Je na snímku pohled do nitra vesmíru z Hubbleova teleskopu? Nebo proměna daleké galaxie? Vedle jak ta jedle! Švýcarský umělec Fabiano Oefner vytváří zajímavé pestrobarevné obrazy zvláštní technikou: roztočí válce s barvami rychlostí 40 000 otáček za vteřinu a vzniklý mix barev fotí proti černému pozadí. Výsledkem jsou obrazy, připomínající často fotografie z hlubin vesmíru. Ne nadarmo svou nejnovější sérii pojmenoval Black Hole, tedy „Černá díra“.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Ježura australská při hledání své oblíbené potravy – mravenců.

Příroda

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.

Zajímavosti

Utkání dvou černých děr

Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.

Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.

Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907