Je na snímku pohled do nitra vesmíru z Hubbleova teleskopu? Nebo proměna daleké galaxie? Vedle jak ta jedle! Švýcarský umělec Fabiano Oefner vytváří zajímavé pestrobarevné obrazy zvláštní technikou: roztočí válce s barvami rychlostí 40 000 otáček za vteřinu a vzniklý mix barev fotí proti černému pozadí. Výsledkem jsou obrazy, připomínající často fotografie z hlubin vesmíru. Ne nadarmo svou nejnovější sérii pojmenoval Black Hole, tedy „Černá díra“.
VesmírUtkání dvou černých děr
Tento snímek vznikl kombinací dat v oboru rentgenového záření z družice Chandra X-ray Observatory a fotografie ve vizuálním oboru, pořízené pomocí HST. Představuje galaxii NGC 6240, která je od Země vzdálena 400 milionů světelných roků a promítá se do souhvězdí Hadonoše.
Uprostřed snímku jsou dvě černé díry, které od sebe dělí vzdálenost 3 000 světelných let. Jsou viditelné jako jasné bodové zdroje rentgenového záření. Nakonec se pravděpodobně přiblíží k sobě a splynou v jednu velkou černou díru.
Co se stane, když se tyto exotické objekty začnou navzájem ovlivňovat, zůstává pro astronomy zatím hádankou. Jedno je však jisté: uvolní se při tom obrovské množství energie a do prostoru budou vyslány gravitační vlny. (NASA/CXC/MIT/C.Canizares, M.Nowak, CC0)