Rover Curiosity má kola nadranc: NASA plánuje kompromisy v další trase

07.07.2015 - Martin Reichman

Čtyři přední kola roveru Curiosity jsou již značně poškozena. NASA proto částečně upraví plán jeho trasy


Reklama

Curiosity za téměř tři roky svého putování po povrchu Marsu již utrpěl nejeden škrábanec a oděrku. Asi největším problémem jsou kola, která trpí kamenitým terénem. První výraznější poškození se objevilo již před rokem, NASA od té doby stav kol monitoruje takřka nepřetržitě.

Rover má šest kol, s průměrem zhruba 50 centimetrů a 40 centimetrů na šířku. Každé kolo je ovládáno samostatně a má i vlastní pohon. Nejvýrazněji jsou poškozena čtyři přední kola, dvojice zadních je naopak téměř nedotčena.

Přestože rozsah poškození je poměrně velký, nedávné testy v pasadenském centru JPL ukázaly, že i dvoutřetinové poškození by nemuselo znamenat úplné odstavení. Záleží pochopitelně na konkrétní škodě, pokud by roveru zůstal nepoškozený obvod kola, může podle inženýrů JPL pokračovat i s jednou třetinou.

Tým, který se o Curiosity stará ale pochopitelně nechce riskovat. Již přes rok je trasa roveru upravována tak, aby se pokud možno vyhnul oblastem, hrozícím dalším poškozením. Kompromisy ale budou muset být větší a aktuální stav kol roveru zřejmě neumožní provést průzkum některých dříve plánovaných lokalit. Podle Ashwina Vasavady z JPL bude nutné přistoupit ke kompromisnímu řešení a nalézt rovnováhu mezi vědeckým bádáním a ohrožením roveru.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907