Curiosity za dva roky putování po povrchu Marsu již utrpěl nejeden škrábanec a oděrku. Asi největším problémem jsou kola, která trpí kamenitým terénem
Rozsah poškození jednoho z hliníkových kol vědci hodnotí jako doposud největší. Menší poškození se objevila na všech šesti kolech vozítka Curiosity, na vině je podle vědců extrémně tvrdý povrch Marsu. Doposud se ale vždy jednalo o lehčí oděrky a drobné praskliny v drapácích usnadňujících pohyb vozítka.
Manažer projektu Jim Erickson nepředpokládá, že by současné poškození mělo ohrozit cíl mise, přesto se ale s vědci snaží najít pro Curiosity bezpečnější cestu, která by vedla přes měkčí, písečný povrch Marsu. Kromě výběru méně náročné trasy mají vědci v rukávu ještě další možnosti jak minimalizovat opotřebení vozítka. Pomocí nového softwaru mohou například upravit ovládání kol a snížit tak jejich opotřebení. V extrémním případě by Curiosity mohlo pokračovat i s pěti koly, nicméně vědci tento scénář považují za krajně nepravděpodobný.
Curiosity od svého vysazení na Marsu v srpnu 2012 urazil již zhruba dvě třetiny cesty k úpatí 5,5 kilometrů vysoké hory Mount Sharp. Trasu vozítka vědci nyní upřesňují na základě informací z družice MRO, která je na oběžné dráze Marsu. Kritická bude podle inženýrů poslední fáze cesty, z lokality nazvané Murray Buttes se Curiosity bude muset vyškrábat k úpatí hory.
NASA, Space.com
VědaKdyž si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, Tirthakanji, CC BY-SA 3.0 CZ)
VesmírPozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew Tilk, CC0)
HistorieAlbrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VálkaItalský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio Esercito, CC BY-SA 4.0)