Rover Curiosity má poškozená kola. Ohrozí to jeho misi na Marsu?

18.07.2014 - Martin Reichman

Curiosity za dva roky putování po povrchu Marsu již utrpěl nejeden škrábanec a oděrku. Asi největším problémem jsou kola, která trpí kamenitým terénem


Reklama

Rozsah poškození jednoho z hliníkových kol vědci hodnotí jako doposud největší. Menší poškození se objevila na všech šesti kolech vozítka Curiosity, na vině je podle vědců extrémně tvrdý povrch Marsu. Doposud se ale vždy jednalo o lehčí oděrky a drobné praskliny v drapácích usnadňujících pohyb vozítka.

Manažer projektu Jim Erickson nepředpokládá, že by současné poškození mělo ohrozit cíl mise, přesto se ale s vědci snaží najít pro Curiosity bezpečnější cestu, která by vedla přes měkčí, písečný povrch Marsu. Kromě výběru méně náročné trasy mají vědci v rukávu ještě další možnosti jak minimalizovat opotřebení vozítka. Pomocí nového softwaru mohou například upravit ovládání kol a snížit tak jejich opotřebení. V extrémním případě by Curiosity mohlo pokračovat i s pěti koly, nicméně vědci tento scénář považují za krajně nepravděpodobný.

Curiosity od svého vysazení na Marsu v srpnu 2012 urazil již zhruba dvě třetiny cesty k úpatí 5,5 kilometrů vysoké hory Mount Sharp. Trasu vozítka vědci nyní upřesňují na základě informací z družice MRO, která je na oběžné dráze Marsu. Kritická bude podle inženýrů poslední fáze cesty, z lokality nazvané Murray Buttes se Curiosity bude muset vyškrábat k úpatí hory.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA, Space.com

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907