Rover Jutu pravděpodobně nepřežil druhou lunární noc (aktualizováno)

13.02.2014 - Petr Broža

Sonda Čchang-e 3, která úspěšně přistála na Měsíci loni v prosinci, se probudila po druhé lunární noci. To stejné se bohužel nedá říct o robotickém roveru Jutu alias Nefritový králík


Reklama

Zatímco přistávací modul sondy Čchang-e 3 se po druhé lunární noci strávené na povrchu Měsíce probudil a komunikuje, rover Jutu má problémy. Vzhledem k tomu, že se kvůli mechanickým problémům nedokázal řádně hibernovat, je možné, že mrazivou noc nepřežil. Čínská tisková agentura potvrdila, že pravděpodobnost, že se Nefritový králík probere, je takřka mizivá.

Aktualizováno (10:00, 13.2.2014): Podle nových informací Jutu zareagoval na povely. Je možné, že jeho baterie byly příliš vybité, aby reagoval hned v pondělí, kdy se měl podle plánu probudit. Baterie se možná dobily a Jutu je nyní schopen komunikovat. Zatím ale není jasné, v jakém je stavu.


Vozítko svou konstrukcí se šesti koly trochu připomíná americkou Curiosity, se 140 kg je ale menší a lehčí. Zdrojem energie je slunce a podle původních plánů se Jutu mohl dostat až do vzdálenosti desíti kilometrů od mateřského stroje. Toho se ale bohužel dosáhnout nepodařilo, rover urazil jen něco přes sto metrů.

Přesto lze misi považovat za úspěch. Jednak mateřská sonda stále pracuje a může i nadála zkoumat povrch Měsíce, jednak se Číňanům podařilo přistání a vypuštění robota napoprvé. Další sondy a vozítka na sebe nenechají dlouho čekat a Čína díky zkušenostem z první mise může řadu nedostatků odstranit a sondu i robota patřičně vylepšit.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: News.cn

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907