Rover Jutu pravděpodobně nepřežil druhou lunární noc (aktualizováno)

13.02.2014 - Petr Broža

Sonda Čchang-e 3, která úspěšně přistála na Měsíci loni v prosinci, se probudila po druhé lunární noci. To stejné se bohužel nedá říct o robotickém roveru Jutu alias Nefritový králík


Reklama

Zatímco přistávací modul sondy Čchang-e 3 se po druhé lunární noci strávené na povrchu Měsíce probudil a komunikuje, rover Jutu má problémy. Vzhledem k tomu, že se kvůli mechanickým problémům nedokázal řádně hibernovat, je možné, že mrazivou noc nepřežil. Čínská tisková agentura potvrdila, že pravděpodobnost, že se Nefritový králík probere, je takřka mizivá.

Aktualizováno (10:00, 13.2.2014): Podle nových informací Jutu zareagoval na povely. Je možné, že jeho baterie byly příliš vybité, aby reagoval hned v pondělí, kdy se měl podle plánu probudit. Baterie se možná dobily a Jutu je nyní schopen komunikovat. Zatím ale není jasné, v jakém je stavu.


Vozítko svou konstrukcí se šesti koly trochu připomíná americkou Curiosity, se 140 kg je ale menší a lehčí. Zdrojem energie je slunce a podle původních plánů se Jutu mohl dostat až do vzdálenosti desíti kilometrů od mateřského stroje. Toho se ale bohužel dosáhnout nepodařilo, rover urazil jen něco přes sto metrů.

Přesto lze misi považovat za úspěch. Jednak mateřská sonda stále pracuje a může i nadála zkoumat povrch Měsíce, jednak se Číňanům podařilo přistání a vypuštění robota napoprvé. Další sondy a vozítka na sebe nenechají dlouho čekat a Čína díky zkušenostem z první mise může řadu nedostatků odstranit a sondu i robota patřičně vylepšit.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: News.cnDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Slavný horký pramen Grand Prismatic Spring v Yellowstone

Věda

Sovětský svaz mohl na jaderný útok USA odpovědět svými pumami RDS-1. Zde maketa v moskevském Polytechnickém muzeu. (foto: Shutterstock)

Válka

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907