Rover Opportunity získal díky větru 70 % energie navíc. Má čištější panely

01.04.2014 - Redakce


Reklama

Stejně jako my na Zemi oslavujeme příchod jara (alespoň severní polokoule), slaví i robot Opportunity na Marsu. Díky několika silným poryvům větru (dust devils) došlo k vyčištení solárních panelů, které nyní vyrábí výrazně více elektrické energie. Během všech „prachuočistných“ událostí v březnu pak došlo k celkového nárůstu o 70 %! Například jen během 15. a 16. března (sol 3605 a 3606) se zvýšil výkon z 574 Wh na 615 Wh, což je o 10 % více.

Rover se nyní nachází na západní okraji kráteru Endeavour, kde pořídil fotografii svého stínu (20. března 2014), když se krátce před západem Slunce díval směrem na východ. Na scéně je vidět i část tohoto 22km širokého kráteru.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907