Rozkaz o komisařích 1941: Většinu zajatých politruků čekala fyzická likvidace

15.10.2015 - Martin Koller

Rozkaz popravovat sovětské politické komisaře způsobil smrt asi 10 000 politruků


Reklama

Strašlivou kapitolu sovětsko-německé války (1941-1945) představují osudy zajatých politických komisařů. Na základě Hitlerova tzv. rozkazu o komisařích (Richtlinien für die Behandlung politischer Kommissare) z 6. června 1941 měli být zajatí politruci jako ztělesnění obrazu nepřítele a „židobolševismu“ popraveni. Přestože část německého důstojnického sboru rozkaz vnímala jako něco odporujícího „cti německého důstojníka“ a rozkaz ignorovala, odhaduje se, že na jeho základě bylo fyzicky zlikvidováno až deset tisíc politických pracovníků. V Rudé armádě se zpráva o jeho existenci rychle rozšířila a podle některých hlášení toto vědomí zvyšovalo morálku rudoarmějců a negativně ovlivňovalo ochotu vzdávat se. Adolf Hitler jej nakonec odvolal v květnu 1942.

TIP: Recept na válku: Čím oslovoval Adolf Hitler své voliče a co jim sliboval?

Proti politickým pracovníkům se zaměřovaly též německé propagandistické materiály, jako například ohavná antisemitská série Bij Žida-politruka, kterou letouny Luftwaffe shazovaly nad sovětským územím v letech 1941 až 1943. Tento plakát určený vojákům Rudé armády tvrdil, že je zbabělí židovští politruci a komisaři nutí k nesmyslnému odporu, a vyzýval je, aby přecházeli na německou stranu fronty. Kromě toho se na něm uvádělo, že platí jako „vstupenka“ do zajetí. V tomto ohledu mohl být efektivní zejména v případě šíření mezi obklíčenými rudoarmějci. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Sameček anolise se snaží zastrašit vetřelce roztažením velkého kožního laloku.

Příroda
Věda

Pilot lunárního modulu mise Apolla 11 – astronaut Edwin Aldrin během výstupu na povrch Měsíce.

Vesmír

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907